AI / |||
Środowisko

O czym szumią myszy: Przepis na zabawę dla czworga

Weź mysz obojętną i mysz agresywną. Umieść je we wspólnej klatce. Upewnij się, że pierwsza nie polubiła drugiej.


„O czym szumią myszy” to żartobliwie-sarkastyczna seria tekstów, która jest naszą reakcją na zalew doniesień naukowych dotyczących tych laboratoryjnych gryzoni. Mamy świadomość, że badania z udziałem zwierząt modelowych mogą znacząco poszerzyć wiedzę na temat zjawisk fizjologicznych lub patogenezy chorób. Szanujemy badaczy, którzy prowadzą tego typu projekty i zdajemy sobie sprawę z tego, że ich analizy są często jedynie wstępem do dalszych, często bardzo ważnych odkryć. Nie podważamy sensowności testów przedklinicznych lub badań na myszach, szczurach czy błotniarkach. Naszą złośliwość wywołują zazwyczaj uproszczenia interpretacyjne (także te medialne) czy zbyt daleko idące wnioski. A czasami po prostu bawimy się formą. Przypominamy jednocześnie, że mysz to nie jest mały człowiek i że mniej niż 1 na 10 badań z udziałem gryzoni przekłada się bezpośrednio na kliniczne wnioski dotyczące ludzkiego pacjenta.


Czas trwania: kilka miesięcy.

Trudność, ale i atrakcyjność: znaczne.

Uczestnicy:

Mysz obojętna

Mysz agresywna

Mysz seksualnie przystępna

Ty

Krok 1:

Weź mysz obojętną i mysz agresywną. Umieść je we wspólnej klatce. Upewnij się, że pierwsza nie polubiła drugiej. To proste: jeśli odchodzi od niej i zaszywa się w innej części klatki, to jej nie lubi.

Krok 2:

Ponownie weź mysz obojętną (choć już nie jest tak do końca obojętna, bo przecież nie lubi agresorki) i umieść ją w klatce z myszą przystępną seksualnie. Upewnij się, że pierwsza polubiła drugą. To proste: jeśli podchodzi do niej i chce z nią kopulować, to ją lubi.

Brawo! Właśnie udało ci się wykonać negatywną („nielubienie”) oraz pozytywną („lubienie”) walidację społeczną u pierwotnie obojętnej myszy.

Chcesz się bawić dalej? Jeśli teraz zbadasz mózg pierwotnie obojętnej myszy, to okaże się, że za „lubienie” odpowiada serotonina, a za „nielubienie” – neurotensyna.

Jeszcze ci mało rozrywek? To podaj myszy te substancje na opak. Wtedy ona zacznie lubić agresora, a unikać partnerki/partnera.

Jest świetnie, nie?



Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną