Jajo innego ptaka to dla wrony wartościowy kąsek. Jajo innego ptaka to dla wrony wartościowy kąsek. BE&W
Środowisko

Wrona zasługuje na godło

W trawieniu pomagają wronom silne soki żołądkowe oraz... połknięte kamyki, które kruszą pokarm, zwłaszcza pochodzenia roślinnego.Shutterstock W trawieniu pomagają wronom silne soki żołądkowe oraz... połknięte kamyki, które kruszą pokarm, zwłaszcza pochodzenia roślinnego.
Jest inteligentna, spostrzegawcza, elastyczna i towarzyska. Lubi się bawić. Posługuje się narzędziami. I dobrze cię zapamięta, gdy się jej narazisz.

Spośród 7 innych gatunków krukowatych (Corvidae) regularnie gniazdujących w Polsce wrona siwa jest spotykana częściej niż kruk czy orzechówka, ale nie dorównuje liczebnością srokom albo sójkom. Pojawienie się wron siwych w naszych miastach odnotowano już w XIX w. Pierwsze osobniki zamieszkały w Warszawie ok. 1930 r., ale główna fala migracji do innych miast rozpoczęła się dopiero 40 lat później. Dziś trudno wyobrazić sobie osiedla i parki bez tych charakterystycznych ptaków. Co sprawiło, że miejska dżungla stała się dla wron równie atrakcyjna, a może nawet atrakcyjniejsza od sielskich wsi, pól, łąk i terenów nadrzecznych?

Wiedza i Życie 5/2022 (1049) z dnia 01.05.2022; Ornitologia; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Wroną być"
Reklama