Jezioro Mistastin na półwyspie Labrador wypełnia krater meteorytowy sprzed 36 mln lat (na środku). Zdjęcie wykonane przez satelitę Landsat 7. Jezioro Mistastin na półwyspie Labrador wypełnia krater meteorytowy sprzed 36 mln lat (na środku). Zdjęcie wykonane przez satelitę Landsat 7. Indigo
Środowisko

Cyrkon zdradził rekord temperatury na Ziemi

W Kanadzie znaleziono fragment skały, która podczas uderzenia meteorytu rozgrzała się do temperatury 2370°C, najwyższej stwierdzonej na powierzchni Ziemi.

Nasz glob jest bardzo gorący w środku – w jądrze temperatura wynosi co najmniej 5000°C, a niewykluczone, że przekracza 6000°C. Jednak im bliżej powierzchni planety, tym budująca ją materia jest chłodniejsza. Skorupa ziemska – zewnętrzna warstwa globu – ma na dole temperaturę 500–600°C, chociaż gromadząca się w niej pod wulkanami magma może być nawet dwukrotnie gorętsza. Jeśli nie liczyć tej magmy, która opuszczając wulkan, zmienia się w szybko stygnącą lawę, temperatury na samej górze skorupy ziemskiej, czyli na powierzchni planety, w zasadzie nie przekraczają 100°C (w kalifornijskiej Dolinie Śmierci odnotowano kiedyś temperaturę gruntu 93°C).

Wiedza i Życie 7/2022 (1051) z dnia 01.07.2022; Sygnały; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Najgorętsza kuźnia"
Reklama

Ten artykuł jest dostępny tylko dla naszych cyfrowych subskrybentów.

Subskrybuj dzisiaj
Ilustracja. Głowa pełna idei.

Jesteś już prenumeratorem? Zaloguj się >