Shutterstock
Środowisko

Przyrodzie najmniej szkodzi zdrowa żywność

Naukowcy podjęli benedyktyński trud zbadania kosztu środowiskowego kilkudziesięciu tysięcy produktów żywnościowych.

Każda kromka chleba, szklanka soku czy kawałek ciasta ma swój ekologiczny koszt (emisja gazów cieplarnianych podczas produkcji i transportu, zużycie wody, itd.). Naukowcy od dobrych kilku lat starają się go szacować, ale do tej pory głównie robili to analizując osobno różne rodzaje żywności. Tymczasem większość produktów powstaje z wielu składników. Dlatego amerykańscy i brytyjscy naukowcy postanowili zaprząc specjalny algorytm komputerowy do sprawdzenia, jaki wpływ na środowisko naturalne i klimat miało wytworzenie ponad 57 tys. produktów przygotowanych z ponad 1,5 tys. składników (pochodziły one ze sklepów w Wielkiej Brytanii i Irlandii należących do 7 firm).

Analiza, opublikowana na łamach „PNAS”, została przeprowadzona następująco: najpierw komputer sprawdzał, ile jest składników i w jakich proporcjach np. w słoiczku włoskiego pesto (było ich 13). Następnie szacował wpływ każdego z nich na środowisko, biorąc pod uwagę cztery czynniki: emisję gazów cieplarnianych, zużycie wody, powierzchnię ziemi wykorzystaną pod uprawy oraz ich wpływ na zanieczyszczenie mórz i rzek składnikami nawozów (eutrofizacja wód). I na tej podstawie podawał koszt środowiskowy stu gramów pesto.

Ostatnim krokiem było zestawienie „ceny ekologicznej” z Nutri-Score, czyli etykietą umieszczaną na żywności w krajach Unii Europejskiej, pokazującą na skali pięciu kolorów wartość żywieniową – czyli obecność najmniej i najbardziej pożądanych składników. W ten sposób badacze chcieli sprawdzić, czy dość wysoki koszt ekologiczny, np. sera, idzie w parze z dużą wartością żywieniową.

Cena ekologiczna a wartość odżywcza na przykładzie kiełbasek wegańskich (zielone kropki), wegetariańskich (niebieskie), drobiowych (żółte), wieprzowych (pomarańczowe) i wołowych (czerwone). Każda kropka odpowiada jednemu z 503 przebadanych produktów.

Estimating the environmental impacts of 57,000 food products, PNASpulsarCena ekologiczna a wartość odżywcza na przykładzie kiełbasek wegańskich (zielone kropki), wegetariańskich (niebieskie), drobiowych (żółte), wieprzowych (pomarańczowe) i wołowych (czerwone). Każda kropka odpowiada jednemu z 503 przebadanych produktów. Estimating the environmental impacts of 57,000 food products, PNAS

Okazało się, że większość żywności dostępnej w brytyjskich i irlandzkich marketach ma stosunkowo niski koszt środowiskowy w porównaniu z produktami, które najbardziej negatywnie wpływają na środowisko. Wśród tych ostatnich, co specjalnie nie zaskakuje, znalazła się żywność zawierająca najwięcej mięsa wołowego i baraniego (rekordzistami były Beef Jerky i biltong, czyli północnoamerykańskie i pochodzące z RPA przekąski przygotowywane najczęściej z suszonej wołowiny). Napoje gazowane i energetyczne wypadły lepiej, bo obciążają środowisko kilkukrotnie mniej niż herbata czy kawa. Natomiast w kategorii „ciastka” te zawierające czekoladę wykazywały średnio o 13 proc. gorszą wartość żywieniową, za to miały o 46 proc. wyższą „cenę ekologiczną”.

Główna, a przede wszystkim dobra, wiadomość płynąca z badań jest zaś taka, że wiele produktów z najlepszą oceną Nutri-Score znalazło się również w grupie najlepiej zrównoważonych ekologicznie.