Trzmiel. Trzmiel. Shutterstock
Środowisko

Dać piłkę trzmielowi, będzie się nią bawił

Do tej pory naukowcy uważali, że zabawa to domena głównie ssaków i ptaków. Okazało się, że byli w błędzie.

Zaskakujące doniesienia płyną z Queen Mary University of London. Tamtejsi naukowcy, wykonując serię eksperymentów, udowodnili, że trzmiele, podobnie jak ludzie, wykazują zainteresowanie piłkami, a zabawa nimi to dla nich prawdziwa gratka. To nie lada zaskoczenie, bo do tej pory uważano, iż zabawa to domena głównie ssaków i ptaków. W jednym z eksperymentów badano zachowanie 45 owadów, które przez pozbawioną przeszkód ścieżkę mogły dostać się do pokarmu bądź nieco z niej zboczyć i trafić na obszar z drewnianymi kulkami. Jak stwierdzono, często decydowały się na opcję drugą i zajmowały się toczeniem kulek.

Jeden z eksperymentów. Trzmiele uczono kojarzenia koloru komory z obecnością lub brakiem kulek.Animal Behaviour (2022)Jeden z eksperymentów. Trzmiele uczono kojarzenia koloru komory z obecnością lub brakiem kulek.

W kolejnym teście 42 trzmiele wybierały pomiędzy dwiema kolorowymi komorami – jedna zawierała kulki, a druga nie. Gdy obie komory pozbawiono kulek, okazało się, że owady wybierały komorę o kolorze, w której wcześniej bawiły się kulkami. Według badaczy zachowanie trzmieli można rzeczywiście określić zabawą, bo spełnia następujące kryteria: jest dobrowolne i spontaniczne, nie pomaga w przetrwaniu, znajdowaniu pożywienia bądź partnera, jest powtarzalne i prowadzone w warunkach bezstresowych. Co ciekawe, naukowcy zauważyli też, że bardziej skore do zabawy są osobniki młode. Film o tym można zobaczyć tu: www.youtube.com/watch?v=D8btoEv4HUI&t=21s.

Wiedza i Życie 12/2022 (1056) z dnia 01.12.2022; Sygnały; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Trzmiele i piłki"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną