Ptasia grypa dziesiątkuje indyki w USA. Według szacunków wybito już 47,6 mln tych ptaków. Ptasia grypa dziesiątkuje indyki w USA. Według szacunków wybito już 47,6 mln tych ptaków. Shutterstock
Środowisko

Ptasia grypa znów atakuje

Z chorobą mierzy się nie tylko Stary Kontynent. W USA przed Świętem Dziękczynienia (24 listopada) ceny indyczego mięsa poszybowały w górę, a w RPA padły dziesiątki zainfekowanych pingwinów.

Od czerwca 2021 roku do czerwca 2022 roku w Europie potwierdzono rekordową liczbę 2467 ognisk tej choroby. W efekcie konieczne było wybicie 48 mln sztuk ptaków hodowlanych, aczkolwiek nie odnotowano żadnego przypadku przeniesienia się choroby na człowieka. W ostatnich tygodniach zarówno Francja, jak i Wielka Brytania ogłosiły nowe środki bezpieczeństwa biologicznego mające na celu walkę z wirusem. Ale z chorobą mierzy się nie tylko Stary Kontynent. W USA przed Świętem Dziękczynienia (24 listopada) ceny indyczego mięsa poszybowały w górę, a w RPA padły dziesiątki zainfekowanych pingwinów.

Obecnie za zakażenia odpowiada głównie wysoce zjadliwy szczep H5N1. Co więcej, od 2000 r. obserwujemy gwałtowny wzrost zachorowań nie tylko wśród ptactwa hodowlanego, ale i dzikiego. Istnieje kilka hipotez wyjaśniających to zjawisko. Jedna z nich głosi, że z powodu nowych mutacji genetycznych zwiększyła się zdolność H5N1 do namnażania, co ułatwiło mu ekspansję. Według alternatywnej teorii nowe mutacje umożliwiły infekcję szerszego spektrum gatunków. Na razie wciąż nie wiadomo dokładnie, dlaczego wirus wyrwał się spod kontroli i to na taką skalę. Okazuje się także, że szczep H5N1 wykazuje zdolność do infekcji ssaków, m.in. fok, rysi czy skunksów. Badacze ostrzegają, że można spodziewać się kolejnej fali zakażeń, bo podczas migracji ptaki przecież się gromadzą.

Wiedza i Życie 12/2022 (1056) z dnia 01.12.2022; Sygnały; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Ptasia grypa znów w natarciu"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną