Arkusze z okazami wyjmowane są z szaf i przenoszone do pobliskiej stacji roboczej, gdzie oznacza się je kodem paskowym i fotografuje w wysokiej rozdzielczości zarówno sam arkusz z okazem, jak i folder. Zdjęcia są następnie wgrywane na platformę software’ową i opatrywane opisami – typowo jest to nazwa gatunku (naukowa i zwyczajowa), miejsce i czas pozyskania okazu, nazwisko osoby, która roślinę lub grzyb zebrała. Arkusze z okazami wyjmowane są z szaf i przenoszone do pobliskiej stacji roboczej, gdzie oznacza się je kodem paskowym i fotografuje w wysokiej rozdzielczości zarówno sam arkusz z okazem, jak i folder. Zdjęcia są następnie wgrywane na platformę software’ową i opatrywane opisami – typowo jest to nazwa gatunku (naukowa i zwyczajowa), miejsce i czas pozyskania okazu, nazwisko osoby, która roślinę lub grzyb zebrała. Kew Digitisation Project © RBG Kew
Środowisko

Milion zasuszonych roślin i grzybów z 8 milionów. Tak działa Royal Botanic Gardens Kew

Każdy okaz dostarcza kluczowych informacji o tym, co rosło w konkretnym miejscu w określonym czasie. Informacje te pozwalają monitorować rozmieszczenie roślin na danym obszarze, pomagając zrozumieć, jak zmienia się klimat naszej planety i jak powinniśmy się do tych zmian adaptować, żeby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe przyszłym pokoleniom.

RBG Kew’s Digitisation Project rozpoczęto w marcu 2022 roku; prace mają potrwać cztery lata. W połowie lipca tego roku zeskanowano milionowy okaz – czosnek wonny (Allium ramosum). Jesienią planowane jest bezpłatne udostępnienie skanów okazów na nowo utworzonym portalu.

Phaseolus mollis Hook – gatunek pnącza z rodziny bobowatych, zebrany przez Karola Darwina podczas jego pionierskich ekspedycji na wyspy archipelagu Galapagos. Na arkuszu widnieje podpis brytyjskiego przyrodnika.Kew Digitisation Project © RBG KewPhaseolus mollis Hook – gatunek pnącza z rodziny bobowatych, zebrany przez Karola Darwina podczas jego pionierskich ekspedycji na wyspy archipelagu Galapagos. Na arkuszu widnieje podpis brytyjskiego przyrodnika.

Każdy okaz dostarcza kluczowych informacji o tym, co rosło w konkretnym miejscu w określonym czasie. Informacje te pozwalają monitorować rozmieszczenie roślin na danym obszarze, pomagając zrozumieć, jak zmienia się klimat naszej planety i jak powinniśmy się do tych zmian adaptować, żeby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe przyszłym pokoleniom, mówi dr Sarah Phillips, szefowa Digital Collections Research z RBG Kew.

Dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) to jedna z najbardziej cuchnących roślin na świecie – kwiat, ukazujący się co kilka lat, wydziela zapach padliny. Ta olbrzymich rozmiarów bylina (długość liścia sięga 7 m) pochodzi z wilgotnych lasów równikowych Sumatry (Indonezja).Kew Digitisation Project © RBG KewDziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) to jedna z najbardziej cuchnących roślin na świecie – kwiat, ukazujący się co kilka lat, wydziela zapach padliny. Ta olbrzymich rozmiarów bylina (długość liścia sięga 7 m) pochodzi z wilgotnych lasów równikowych Sumatry (Indonezja).

Dzięki analizie zbiorów znajdujących się w zasobach RBG Kew oraz innych dużych światowych kolekcjach (herbarium i fungarium RGB Kew są drugie pod względem wielkości na świecie) naukowcy odkryli na przykład, że zagrożonych wymarciem jest 60% dzikich gatunków kawy, poznali miejsca występowania również zagrożonych gatunków drzew z rodzaju Dalbergia (będących źródłem cenionego w meblarstwie drewna – palisandru) i odkryli niezliczone gatunki roślin strączkowych, które przez stulecia stanowiły pożywienie ludzi różnych kultur.

Streblorrhiza speciosa – endemiczna bylina, pnącze występujące na australijskiej Wyspie Filipa (stan Wiktoria). Obecnie roślinę tę uważa się za niewystępującą już w stanie dzikim.Kew Digitisation Project © RBG KewStreblorrhiza speciosa – endemiczna bylina, pnącze występujące na australijskiej Wyspie Filipa (stan Wiktoria). Obecnie roślinę tę uważa się za niewystępującą już w stanie dzikim.

Co roku opisywanych jest około 2 tys. nowych gatunków roślin i grzybów. Ocenia się, że z połowy gatunków roślin występujących na świecie i nieopisanych (w sumie około 80–100 tys.) połowa znajduje się w światowych herbariach – albo nie zostały jeszcze zidentyfikowane, albo zostały zidentyfikowane błędnie. O jednym takim przypadku było głośno w zeszłym roku – zasuszony okaz olbrzymiej lilii wodnej Victoria boliviana znajdował się w herbarium Kew od 177 lat, a dopiero teraz został zauważony i sklasyfikowany jako osobny gatunek.

Pokrzywa żegawka (Urtica urens L.) – pospolita roślina z rodziny pokrzywowatych, gatunek kosmopolityczny, występujący na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.Kew Digitisation Project © RBG KewPokrzywa żegawka (Urtica urens L.) – pospolita roślina z rodziny pokrzywowatych, gatunek kosmopolityczny, występujący na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.

To nic dziwnego – herbaria i fungaria powstawały przez setki lat, a stan wiedzy nieustannie się zmieniał. Wśród niezidentyfikowanych gatunków mogą być cenne ze względu na walkę z rakiem, odporne na zmiany klimatyczne lub pozwalające zapewnić ludzkości żywność w sposób zrównoważony. W tej chwili jedynym sposobem naprawienia pomyłek jest przejrzenie wszystkich arkuszy, co wymagałoby dziesiątków lat pracy taksonomów. Ułatwić to zadanie ma sztuczna inteligencja, która, odpowiednio wytrenowana, wskaże okazy prawdopodobnie niewłaściwie oznaczone, co pozwoli ograniczyć liczbę tych wymagających weryfikacji do około 10% zbiorów. To kolejny, po digitalizacji zbiorów, projekt badaczy z RBG Kew.

Siwiec żółty (Glaucium flavum Cr.) należący do rodziny makowatych (Papaveraceae), rośnie dziko w Afryce Północnej, Zachodniej Azji i w znacznej części Europy, głównie nad morzem. W Polsce jest efemerofitem.Kew Digitisation Project © RBG KewSiwiec żółty (Glaucium flavum Cr.) należący do rodziny makowatych (Papaveraceae), rośnie dziko w Afryce Północnej, Zachodniej Azji i w znacznej części Europy, głównie nad morzem. W Polsce jest efemerofitem.

Szacuje się, że dwie na pięć roślin na świecie są zagrożone wymarciem i najprawdopodobniej nie da się tego uniknąć. Badacze z RBG Kew współpracują z naukowcami w ponad 100 krajach, aby znaleźć sposoby powstrzymania kryzysu bioróżnorodności. I tworzą cyfrową kapsułę czasu.

Czosnek wonny (Allium ramosum L.) – gatunek byliny należący do rodziny czosnkowatych, występujący w stanie dzikim na Syberii, w Himalajach i w Chinach. Roślina uprawiana ze względu na jej właściwości lecznicze i smakowe (przyprawa).Kew Digitisation Project © RBG KewCzosnek wonny (Allium ramosum L.) – gatunek byliny należący do rodziny czosnkowatych, występujący w stanie dzikim na Syberii, w Himalajach i w Chinach. Roślina uprawiana ze względu na jej właściwości lecznicze i smakowe (przyprawa).

W trakcie inwentaryzacji...Kew Digitisation Project © RBG KewW trakcie inwentaryzacji...

Świat Nauki 9.2023 (300385) z dnia 01.09.2023; Skaner; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Wielka inwentaryzacja"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną