Anna Amarowicz / pulsar
Środowisko

Podkast 68. Szymon Malinowski: Musimy obalić najgorszy mit

Jak bujanie w obłokach pomaga w walce z globalnym ociepleniem? Jak sterować statkiem Ziemia na wzburzonym oceanie globalnego ocieplenia? Wyjaśnia prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery, dyrektor Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, szef Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN, popularyzator wiedzy o klimacie.

Cienka warstwa płynu na obracającej się kuli. Tak najogólniej można – w języku fizyki – opisać to ulotne coś nad naszymi głowami. Ziemską atmosferę. Prof. Malinowski zawsze lubił na nią patrzeć. Zwłaszcza na chmury. Chciał rozumieć, co mu – młodemu żeglarzowi – wróżą. Znać dynamikę transferów energii. Znać przyszłość.

Ta jednak zaczęła jawić się jako coraz bardziej ponura. Zjawiska zachodzące w atmosferze sugerowały, że jej stan dramatycznie odbiega od tego sprzed epoki przemysłowej – i że tempo zmian narasta.

Dzięki kontaktom z zachodnimi badaczami gość pulsara wcześniej niż większość polskiego środowiska naukowego zdał sobie sprawę, jak poważnym zagrożeniem jest globalne ocieplenie. A dzięki swojemu przygotowaniu – związanemu z wykształceniem ścisłym – zagrożenie to analizował w sposób zmatematyzowany. Nie jest to proste, bo przepływy materii i energii mają charakter turbulentny, trudny do opisania. – Brak dobrej teorii to – mówi prof. Malinowski – wstydliwa strona fizyki.

Zamiast myśleć tylko o swojej małej łodzi, geofizyk zaczął badać los całego statku Ziemia. Jedynego, jakim dysponujemy w żegludze po bezlitosnej dla życia kosmicznej pustce. Zaczął też o tym opowiadać, co jest zadaniem równie trudnym – bo wymaga wyrażania prawd naukowych w sposób „nienaukowy”, odwołujący się do emocji. – Błędem jest – mówi prof. Malinowski – komunikowanie osiągnięć nauki językiem nauki.

W podkaście wyjaśnia, jak budować zaufanie do wiedzy naukowej, jak przełożyć ją na realne działania. I jaki jest tytułowy najgorszy mit, z którym musi się zmierzyć ludzkość.

Szymon Malinowski.Anna Amarowicz/pulsarSzymon Malinowski.

Cieszymy się, że słuchacie naszych podkastów. Powstają one także dzięki wsparciu naszych cyfrowych prenumeratorów.
Aby do nich dołączyć – i skorzystać w pełni z oferty pulsara, „Scientific American” oraz „Wiedzy i Życia” – zajrzyjcie tutaj.

WSZYSTKIE SYGNAŁY PULSARA ZNAJDZIECIE TUTAJ