Mleczaj jodłowy (symbioza z jodłami) to smaczny grzyb, podobny do mleczaja rydza (symbioza z sosnami) i mleczaja świerkowego (ze świerkami). Mleczaj jodłowy (symbioza z jodłami) to smaczny grzyb, podobny do mleczaja rydza (symbioza z sosnami) i mleczaja świerkowego (ze świerkami). Shutterstock
Środowisko

Przodkowie grzybów

Wizualizacja krajobrazu sprzed 400–450 mln lat, kiedy pojawiły się pierwsze mchy, widłaki i wątrobowce. Na pierwszym planie gigantyczne grzyby z wymarłej grupy Prototaxites, osiągające do 8 m wysokości i 1 m średnicy.SPL/Indigo Wizualizacja krajobrazu sprzed 400–450 mln lat, kiedy pojawiły się pierwsze mchy, widłaki i wątrobowce. Na pierwszym planie gigantyczne grzyby z wymarłej grupy Prototaxites, osiągające do 8 m wysokości i 1 m średnicy.
Organizmy te wykorzystujemy w różnych celach. Wpływają one na środowisko i na klimat. A ich ewolucja zdumiewa.

Choć na co dzień tego nie widzimy, grzyby pełnią niezwykle ważną funkcję w trwaniu ekosystemów leśnych, a co za tym idzie – produkcji drewna. Są także ważne w wytwarzaniu żywności oraz rozkładzie martwej materii organicznej. Mogą być pomocne człowiekowi, ale też zagrażać życiu jak śmiertelnie trujące muchomory zielonawe czy rakotwórcze zarodniki grzybów pleśniowych. Bez grzybów nasz świat wyglądałby zupełnie inaczej. Przede wszystkim nie byłoby w nim lasów w obecnym kształcie, ponieważ największe znane rośliny, które nie korzystają z symbiozy z grzybami mykoryzowymi, to krzewy niewiele wyższe od człowieka.

Wiedza i Życie 10/2024 (1078) z dnia 01.10.2024; Mykologia; s. 26
Reklama