Shutterstock
Struktura

Jak naszym oczom szkodzi smog

Zanieczyszczenie powietrza wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nieodwracalnej utraty wzroku z powodu zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) – wynika z badań naukowców z University College London.
AMD jest główną przyczyną nieodwracalnej ślepoty wśród osób powyżej 50. roku życia w krajach wysoko rozwiniętych. Przewiduje się, że do 2040 r. Liczba dotkniętych nią osób osiągnie 300 milionów. Czynnikami ryzyka są – poza wiekiem – palenie tytoniu i cechy genetyczne.
Zanieczyszczenie powietrza jest powiązane z chorobami mózgu, takimi jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona i udar. A przeprowadzone w 2019 r. przez zespół z UCL wykazało, że podwyższa ryzyko pojawienia się jaskry. Naukowcy postanowili więc sprawdzić, czy jakość powietrza wpływa także na możliwość wystąpienia AMD.
Oparli się na danych pochodzących od 115 954 osób w wieku 40-69 lat, którzy nie mieli problemów ze wzrokiem na początku badania w 2006 r. Zmiany strukturalne w grubości i/lub liczbie receptorów światła w siatkówce – wskazujące na AMD – stwierdzono u 52 602 osób.
Biorąc pod uwagę dane Small Area Health Statistics Unit sprawdzili jednocześnie zanieczyszczenie powietrza, czyli poziomy pyłów zawieszonych PM2,5, dwutlenku azotu i tlenków azotu. W połączeniu z informacjami o ruchu oraz zagospodarowaniu i topografii terenu, pozwoliły na obliczenie średniego rocznego poziomu zanieczyszczenia powietrza w miejscach, gdzie mieszkają uczestnicy badania. Uwzględnili także inne czynniki potencjalnie wpływające na ryzyko zachorowania na AMD, takie jak ogólny stan zdrowia i styl życia.
Wnioski? Osoby mieszkające na obszarach o wyższym poziomie zanieczyszczenia drobnymi cząstkami stałymi, o 8 proc. częściej zapadają na AMD.
Wyniki badań ukazały się w „British Journal of Ophthalmology”.
____________________________________________
źródło: University College London

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną