Pulsar - portal popularnonaukowy Pulsar - portal popularnonaukowy Pixabay
Struktura

Grafenowa sieć

Pająki potrafią wyprodukować sieć wzmocnioną grafenem.

W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


Nić pajęcza od dawna fascynuje naukowców oraz inżynierów materiałowych. Jest to materiał białkowy o wyjątkowych właściwościach mechanicznych. Duża wytrzymałość na rozciąganie połączona z niewielką gęstością (1/6 gęstości stali) czynią z niego doskonały surowiec konstrukcyjny. Wystarczy powiedzieć, że można go wydłużyć sześciokrotnie bez zerwania.

Człowiek jednak nie tylko podpatruje naturę, ale czasem próbuje ją także nieco modyfikować. Badacze z europejskiego konsorcjum Graphene Flagship postanowili zmodyfikować nić pajęczą, wykorzystując inny materiał o niezwykłych właściwościach – grafen. W tym celu przygotowano roztwory grafenu oraz nanorurek węglowych i następnie rozpylono je w pomieszczeniu, w którym znajdowały się pająki. Okazało się, że nić wyprodukowana przez zwierzęta (które piły podaną im wodę) z użyciem grafenu miała kilkakrotnie lepsze właściwości mechaniczne niż produkowana bez tego dodatku. Nie wiadomo jeszcze, co powoduje, że grafen oraz nanorurki są wbudowywane w nić. Autorzy badań podejrzewają, że może tu działać chęć pozbycia się z organizmu balastowego materiału, którego pająki nie mogą w żaden sposób przetworzyć.

Wyniki podobnych badań prowadzonych na organizmach jedwabników były opublikowane w 2016 r. Larwom tych zwierząt serwowano pożywienie z nanomateriałami, dzięki czemu produkowały nici jedwabiu o znacznie większej wytrzymałości od tej, jaką wykazuje jedwab klasyczny. Odkrycia te otwierają nowe możliwości tworzenia niestandardowych materiałów bionicznych.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 11/2017 (995) z dnia 01.11.2017; Sygnały; s. 13