Płynna czekolada wylewana przez szefa produkcji na marmurowy stół. Płynna czekolada wylewana przez szefa produkcji na marmurowy stół. Shutterstock
Struktura

Czekolada pod prądem

Dzięki zastosowaniu pola elektrycznego można otrzymać mniej kaloryczną czekoladę.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


Jest to produkt niewątpliwie smaczny, zawierający sporo korzystnych dla nas związków chemicznych. Niestety, wszyscy doskonale wiemy, że w czekoladzie znajduje się też dużo tłuszczów (zwykle 40– 60%), które znacząco podnoszą jej kaloryczność. Próbowano zmniejszyć wartość energetyczną tego produktu, ale napotkano na bardzo poważne problemy z płynnością masy czekoladowej.

Naukowcy z Wydziału Fizyki Temple University w Filadelfii (USA) zaproponowali nowe podejście do technologii upłynniania masy czekoladowej. W tym celu wykorzystali finezyjną dyscyplinę nauki zwaną elektroreologią. Bada ona zmiany ruchu płynów pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego. Eksperymenty wykazały, że jeśli masę czekoladową transportowaną w rurze podda się działaniu stałego pola elektrycznego, cząsteczki płynu zostaną spolaryzowane. To spowoduje, że zaczną się układać w taki sposób, że zdecydowanie zmniejszy się lepkość masy. Co ciekawe, lepkość maleje tylko w jednym kierunku, zgodnym z liniami pola elektrycznego. Zmniejszenie lepkości pozwala na przygotowanie końcowego produktu o zawartości tłuszczu zmniejszonej nawet o 10–20%. Metoda jest więc gotowa – teraz pora na ruch ze strony producentów wyrobów czekoladowych.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 8/2016 (980) z dnia 01.08.2016; Sygnały; s. 15