Ilustracja Chanelle Nibbelink
Struktura

Jak małe jest małe?

Naomi Oreskes jest profesorem historii nauki na Harvard University. Jest autorką książki Why Trust Science? (Princeton University Press, 2019) i współautorką Discerning Experts (University of Chicago, 2019).Nick Higgins Naomi Oreskes jest profesorem historii nauki na Harvard University. Jest autorką książki Why Trust Science? (Princeton University Press, 2019) i współautorką Discerning Experts (University of Chicago, 2019).
Dokonanie ilościowej analizy zjawiska jest najważniejsze dla naukowca, ale ostatnie moje lektury sprawiły, że zaczęłam się zastanawiać, dlaczego. Wiadomo przecież od dawna, że liczby mogą być precyzyjne, ale zarazem wprowadzać w błąd.

Podręcznikowym przykładem jest Lord Kelvin, który ze swadą dowodził, że jeśli nie możesz ocenić zjawiska ilościowo, twoja wiedza na jego temat jest „skromna i niesatysfakcjonująca”.

Zarazem to Kelvin odpowiada za jeden z najbardziej niechlubnych przykładów wadliwego odwołania się do argumentu ilościowego. Rzecz dotyczyła jednej z głównych zasad geologicznych zwanej aktualizmem, zgodnie z którą procesy, które dziś obserwujemy na Ziemi, możemy wykorzystać do rekonstruowania przeszłości.

Świat Nauki 07.2020 (300347) z dnia 01.07.2020; Obserwacje; s. 74
Reklama