Shutterstock
Książki

Proste pytania, niebanalne odpowiedzi. Recenzja książki „Trudno powiedzieć. Co nauka mówi o rasie, chorobie, inteligencji i płci”

materiały prasowe
Autor zamieścił w książce pokaźną bibliografię, będącą dowodem, przez ile źródeł musiał przebrnąć, by znaleźć odpowiedzi na pytania o istotę współczesnych chorób, kwestie różnic rasowych, konsekwencje zmian płci i zasadność testów IQ.

Inteligencja to nie tylko książkowa erudycja, talent akademicki czy umiejętność rozwiązywania testów. To szersza i głębsza zdolność rozumienia otoczenia – połapywania się w sytuacji, ogarniania świata, wpadania na to, co zrobić. Definicję tę (jako jedną z kilku) przytacza Łukasz Lamża w swojej najnowszej książce „Trudno powiedzieć”, w której snuje rozważania o tym, co współczesna nauka ma do powiedzenia na temat płci, rasy, chorób oraz inteligencji. I akurat w podanej definicji (autorstwa 52 psychologów) zawiera się wszystko to, co można po lekturze jego książki powiedzieć o nim samym – dziennikarzu i filozofie z talentem popularyzatora nauki. Bez erudycji i zdolności rozumienia otoczenia nie mógłby jej napisać tak dobrze.

Ponieważ jestem dziennikarzem medycznym, najbardziej przypadł mi do gustu rozdział o chorobach i medykalizacji codziennych problemów, które pod dyktando firm farmaceutycznych urastają do rangi poważnych schorzeń. Ale Lamża, krytykując takie podejście, przedstawia argumenty, które pomagają szerzej spojrzeć na to zagadnienie – dzięki temu stara się być sprawiedliwy w ocenie medycyny, która w XXI w. chce „leczyć” wypadanie włosów lub cellulit. I choć dopatrzyłem się błędu w przypisaniu koncernowi Merck odpowiedzialności za sprzedaż leku na łysienie (w rzeczywistości producentem takiego preparatu jest firma MSD – Merck, Sharp & Dohme – która tylko w USA używa skróconej nazwy), autor zamieścił w książce pokaźną bibliografię, będącą dowodem, przez ile źródeł musiał przebrnąć, by znaleźć odpowiedzi na pytania o istotę współczesnych chorób, kwestie różnic rasowych, konsekwencje zmian płci i zasadność testów IQ.

Łukasz Lamża, Trudno powiedzieć. Co nauka mówi o rasie, chorobie, inteligencji i płci, Czarne, Wołowiec 2022

Wiedza i Życie 2/2023 (1058) z dnia 01.02.2023; Książki. Recenzje; s. 78

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną