Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. mat. pr.
Struktura

Pulsar patronuje: 27. Festiwal Nauki w Warszawie

„Brak inwestycji w naukę jest inwestycją w ignorancję” – to motto niezmiennie przyświeca Festiwalowi Nauki w Warszawie, jednej z największych imprez naukowych w Polsce, która odbywa się od 1997 r. Wśród wydarzeń rozpoczynającej się 15 września edycji są m.in. siedem debat głównych oraz spotkanie z laureatką nagrody Złotej Róży 2022 r. za najlepszą książkę popularnonaukową, Agnieszką Krzemińską – dziennikarką portalu Pulsar.

Wydarzenie powołane z inicjatywy środowisk naukowych przez Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Rektora Politechniki Warszawskiej i Prezesa Polskiej Akademii Nauk odbywa się tam, gdzie pracuje się naukowo: w pracowniach, laboratoriach, salach doświadczalnych i seminaryjnych. Prelegentami są badacze. Na rozbudowany program składają się m.in. debaty główne, popołudniowe wykłady i warsztaty dla maturzystów, wieczorne kluby dyskusyjne, weekendowe spotkania z ludźmi nauki i przedstawicielami instytucji, warsztaty w laboratoriach i salach akademickich, wycieczki i gry terenowe, pokazy filmowe i teatralne, prezentacje muzyczne czy imprezy dedykowane dzieciom.

Festiwal Nauki w Warszawie odbywa się przez 10 dni w ostatnich tygodniach studenckich wakacji, co roku odwiedza go od 45 do 75 tys. osób, a w przygotowanie i prowadzenie spotkań festiwalowych zaangażowanych jest ok. tysiąca pracowników merytorycznych i technicznych. W tym roku wydarzenie odbywa się 27. raz. Będzie trwało od 15 do 29 września. Tegoroczne hasło brzmi „Nauka to podróż w przyszłość”. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

|||mat. pr.|||

Debaty główne

Do najciekawszych spotkań należy zaliczyć przede wszystkim siedem debat głównych, które pokrótce przedstawiamy niżej.

Debaty główne (transmitowane także online):

Stare chwyty, nowe metody – jak wykorzystać sztuczną inteligencję, aby oszukiwać i nie dać się oszukać” (dr hab. inż. Tomasz Gambin, dr hab. inż. Wojciech Mazurczyk, dr Tomasz Oleksy, prof. Jarosław Arabas – prowadzenie). Niektóre mechanizmy sztucznej inteligencji, takie jak modele generatywne, tworzą dezinformację. Czy jesteśmy wobec niej bezradni?

piątek, 15 września 2023 r., godz. 18
Aula prof. Jana Baszkiewicza – Gmach Audytoryjny Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.


Polecimy na Marsa?” (dr Natalia Zalewska, prof. Katarzyna Myszona-Kostrzewa, prof. Jan Kindracki, dr hab. Grzegorz Brona). Czym polecimy na Czerwoną Planetę? Jakie będą pierwsze działania ludzi po wylądowaniu? Czy udział w misji da prawo własności do części planety?

sobota, 16 września 2023 r., godz. 17
Aula prof. Jana Baszkiewicza – Gmach Audytoryjny Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.


Populizm – czym jest i skąd się bierze?” (dr hab. Elżbieta Korolczuk, mgr Katarzyna Sałach-Dróżdż, dr hab. Mikołaj Cześnik, prof. SWPS, prof. Dariusz Stola – prowadzenie). Po czym możemy poznać populizm? Czy to śmiertelna choroba demokracji, czy raczej mechanizm jej odnowy? Na pytania odpowiedzą uczeni z różnych dziedzin nauk społecznych.

niedziela, 17 września 2023 r., godz. 17
Aula prof. Jana Baszkiewicza – Gmach Audytoryjny Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.


Żywność 4.0 – co będą jeść nasze wnuki?” (dr Andrzej Gantner, dr hab. Rafał Wołosiak, prof. dr hab. Romuald Zabielski, dr inż. Joanna Ciborska, prof. dr hab. Dorota Witrowa-Rajchert – prowadzenie). Jakie wyzwania łączą się z koniecznością produkcji żywności dla coraz liczniejszej populacji w taki sposób, aby równocześnie była ona przyjazna dla środowiska. Czy odpowiedzią jest żywność 4.0?
piątek, 22 września 2023 r. o godz. 18
Aula prof. Jana Baszkiewicza – Gmach Audytoryjny Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.


Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o uwarunkowaniach orientacji seksualnej i tożsamości płciowej” (prof. Jacek Kubiak, dr Monika Folkierska-Żukowska, lek. med. Marcelina Jeziorko, prof. Małgorzata Kossut – prowadzenie, dr hab. Wojciech Dragan – prowadzenie). Co dziś wiemy na temat biologicznych, psychologicznych i społecznych uwarunkowań powstawania różnorodności orientacji seksualnej i tożsamości płciowej
sobota, 23 września 2023 r., godz. 17
Aula prof. Jana Baszkiewicza – Gmach Audytoryjny Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.


Media społecznie (nie)odpowiedzialne? Debata o współczesnych środkach przekazu” (dr Katarzyna Bąkowicz, red. Agnieszka Gozdyra, dr hab. Tomasz Słomka, prof. UW, red. Jacek Prusinowski, dr hab. Anna Jupowicz-Ginalska, prof. ucz. – prowadzenie). Czy w obecnych trudnych i niestabilnych czasach można jeszcze mówić o odpowiedzialności i wiarygodności mediów? Jaka jest rola dziennikarzy we współczesnym świecie?

niedziela, 24 września 2023 r., godz. 17
Kampus Centralny, Stara BUW, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.


Nowy kwantowy świat” (prof. Magdalena Stobińska, prof. Arkadiusz Orłowski, prof. Piotr Kolenderski, dr Stanisław Bajtlik – prowadzenie). Rozmowa o zjawiskach kwantowych, które są używane w praktyce, o przesyłaniu informacji i kryptografii. Czy chcemy, czy nie, wkraczamy w nowy kwantowy świat.

Podczas debaty odbędzie się wręczenie Złotej Róży za najlepszą książkę popularnonaukową ostatnich 12 miesięcy.

piątek, 29 września 2023 r., godz. 18
Wydział Biologii UW, sala 9 B, ul. Miecznikowa 1.

Złota Róża

To coroczną nagrodą Festiwalu Nauki w Warszawie, Instytutu Książki i miesięcznika „Nowe Książki”. Przyznawana jest za najlepszą napisaną po polsku książkę popularnonaukową, która służy rzetelnemu upowszechnianiu wiedzy naukowej i wyróżnia się wybitną formą literacką.

Ubiegłoroczną jej laureatką jest Agnieszka Krzemińska, dziennikarka naukowa Pulsara, autorka książki „Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich” (Wydawnictwo Literackie).

Spotkanie z Agnieszką Krzemińską zaplanowano na czwartek, 21 września w Instytucie Kultury Polskiej (sala nr 5, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28).

Dziennikarka zaprezentuje subiektywny rankingu najciekawszych odkryć archeologicznych w naszym kraju – „TOP 10 polskiej archeologii ostatnich 20 lat”. „Wyobrażenie, że jedynym skarbem znalezionym w Polsce jest odkryty 35 lat temu skarb ze Środy Śląskiej czy namierzona jeszcze przed II wojną światową osada w Biskupinie to poważny błąd – mówi. – W archeologii stale dzieje się coś, co każe nam spojrzeć inaczej na przeszłość, zwłaszcza ostatnio, gdy pojawiły się nowe techniki badawcze. W ciągu ostatnich 20 lat doszło do wielu bardzo ciekawych odkryć, o których wiedzą nieliczni. A robią one – różnych powodów – duże wrażenie”.

Dowiedz się więcej

Pełen program i informacje o Festiwalu Nauki w Warszawie: https://festiwalnauki.edu.pl

Pulsar oraz „Świat Nauki”, „Wiedza i Życie” oraz POLITYKA są patronami medialnymi tego wydarzenia.