Wszystko o ojcu teorii ewolucji: Biblioteka Darwina
Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:
W maju 1859 r. Charles Darwin był wyczerpany zarówno fizycznie, jak i mentalnie. Właśnie ukończył pracę nad dziełem swojego życia. Jak skrzętnie zanotował w dzienniku, napisanie „O powstawaniu gatunków” zajęło mu dokładnie trzynaście miesięcy i dziesięć dni. Aby podreperować zdrowie, zaplanował kilkudniowy wyjazd do majątku Moor Park w Farnham, gdzie regularnie poddawał się hydroterapii. Miała ona łagodzić „wielkiego wyczerpania ciała i umysłu”.
Ośrodek w Moor Park prowadził Edward Wickstead Lane, lekarz z wykształcenia. Wedle korespondencji tego ostatniego słynny przyrodnik cierpiał na ostre ataki niestrawności, które wywoływały ogromny ból, a nawet przejściowe stany depresyjne. Zdaniem Lane’a przyczyną była przewlekła choroba morska, jakiej nabawił się podczas słynnej podróży na okręcie „Beagle”.
Terapia łączyła relaks z zabiegami jak masowanie, prysznice, okłady i bicze wodne. Sam Darwin podkreślał, że wszystko to ma cudowny wpływ na jego zdrowie.
Przed wyjazdem sporządził listę rzeczy, które chce wziąć ze sobą. Spisane na kartce i podzielone na kategorie przedmioty dają wgląd w najbardziej intymne zakamarki życia twórcy teorii ewolucji. Wśród medykamentów znalazły się m.in. sole trzeźwiące, palona magnezja i olejki eteryczne. Na przybory do higieny składały się dwie szczoteczki (do zębów i do paznokci), oraz trzy szczotki: do włosów, polerowania butów i czyszczenia ubrań. Lista zawierała też akcesoria do pracy: kałamarz, arkusze papieru, nożyczki, skrzynkę na zapasowe pióra i znaczki pocztowe. Poza tym przyrodnik zabrał ze sobą strzelbę, piersiówkę, parasol, płaszcz przeciwdeszczowy i „Przewodnik Bradshawa” zawierający rozkład jazdy pociągów.
Sięgnij do źródeł
Tym, co umożliwia oglądanie życia Darwina w jego najbardziej ziarnistej strukturze, jest internetowy projekt „The Complete Work of Charles Darwin Online”. Zawiera on cyfrowe kopie 9,3 tys. dokumentów – począwszy od książek i dzienników angielskiego przyrodnika, poprzez recenzje i artykuły, a na odręcznych rysunkach i prywatnych zapiskach jego żony skończywszy. Jest też lista posiadanych przez Darwina książek (7,4 tys. tytułów). Dzięki niej można zrekonstruować jego niezwykle szerokie zainteresowania badawcze (w bibliotece znajdują się dzieła poświęcone geologii, psychologii, religii, historii, rolnictwu, hodowli, lingwistyce, podróżom), problemy zdrowotne (częścią księgozbioru m.in. książka „Leczenie wodą w chorobach przewlekłych” autorstwa Jamesa Manby’ego Gully’ego) oraz gusta literackie (jedną z ulubionych książek Darwina i ostatnią, jaką czytano mu na głos przed śmiercią, była wiktoriańska powieść „Żony i córki” Elizabeth Gaskell).
Twórcami strony są uczeni z National University of Singapore.
Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.