EuroScience Open Forum w Katowicach!
Konferencja, pod hasłem „Życie zmienia naukę”, odbędzie się 12–15 czerwca w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Będzie w szczególności dotyczyła wyzwań dotyczących transformacji – energetycznej, środowiskowej, zdrowotnej, kulturowej i cyfrowej – oraz sposobów, w jaki nauka może na te wyzwania odpowiedzieć. Przez trzy dni będą się odbywać dyskusje, prelekcje, warsztaty i wystawy.
ESOF to konferencja organizowana co dwa lata w Europejskim Mieście Nauki – w tym roku ten tytuł przypadł Katowicom (wcześniej dzierżyły go Lejda, Triest, Tuluza, Manchester, Kopenhaga, Dublin, Turyn, Barcelona, Monachium i Sztokholm). Wydarzenie skupia najwybitniejszych badaczy z Europy i całego świata. W forum uczestniczą zarówno praktycy, jak i teoretycy, przedstawiciele biznesu, gospodarki, mediów, politycy, a także mieszkańcy i wszyscy chętni zainteresowani nauką.
Poprzednią edycję konferencji, ESOF 2022, organizowała holenderska Lejda, goszcząc ponad 1500 delegatów na miejscu oraz niemal kolejny tysiąc online. Hasło przewodnie brzmiało: Przekraczanie granic, zaangażowana nauka, odporne społeczeństwa.
ESOF 2024 to efekt współpracy Katowic, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, lidera Konsorcjum Akademickiego Katowice – Miasto Nauki 2024 oraz sześciu uczelni tworzących to konsorcjum: Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, a także Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Nauki i Technologii EuroScience, przy wsparciu ze strony Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, samorządu Województwa Śląskiego i licznych partnerów oraz patronów wydarzenia.
Równolegle z ESOF odbędzie się 2. edycja European Talent Fair, europejskich targów pracy dla młodych naukowców i osób zainteresowanych podjęciem pracy badawczej. Celem tej inicjatywy jest stworzenie młodym naukowcom przestrzeni do spotkań i dyskusji z przedstawicielami nauki, szkolnictwa wyższego oraz sektora badań i rozwoju.
Uczestnicy targów będą mieli okazję zapoznać się z możliwościami pracy w instytucjach naukowych. Będą również mieli szansę dowiedzieć się, jakie są możliwe ścieżki kariery badacza oraz osobiście spotkać pracodawców zatrudniających naukowców i gotowych do podjęcia współpracy badawczej.
Pierwsza edycja EU Talent Fair odbyła się w ramach ESOF2022 w Lejdzie. Katowicka edycja targów, podobnie jak poprzednia, nastawiona jest na przybliżenie młodemu pokoleniu możliwości zatrudnienia w sektorze badawczym oraz zwiększenie szans młodych naukowców na zatrudnienie przez wyposażenie ich w niezbędne umiejętności rynkowe. EU Talent Fair w ramach ESOF2024 wpisuje się w realizowaną przez Katowice politykę promowania nauki jako nowego przemysłu regionu.
Więcej informacji o ESOF 2024 i wydarzeniach towarzyszących oraz rejestracja uczestników na www.esof.eu.
Inicjatywa jest realizowana ze środków Unii Europejskiej. Udział w konferencji jest bezpłatny.
***
Poezja i nauka
Po publikacji w numerze kwietniowym artykułu o ekscentrycznym matematyku Paulu Erdősie otrzymaliśmy niezwykle miły list od wybitnego poety, eseisty i krytyka literackiego pana Piotra Matywieckiego, w którym przypomniał on swój wiersz poświęcony tej interesującej postaci. Za pozwoleniem Autora z wielką przyjemnością ten wiersz drukujemy:
Anegdota o
Matematyk Paul Erdős
nie miał domu, żony, dziecka –
koczownik przez świat
od przyjaciela do przyjaciela.
Wiem, skąd brał
nieskończoność swoich dowodów
o liczbach:
z pełnego zera,
ze świata.