ScienceCom 2024 ScienceCom 2024 mat. pr.
Struktura

Pulsar patronuje: ScienceCom 2024. ABC naukowej komunikacji

Tu stawia się na młodych. Uczniowie, studenci i naukowcy mają okazję zdobyć nowe umiejętności, nawiązać kontakty i zaprezentować swoje projekty badawcze. Jedną z części wydarzenia jest otwarty dla publiczności Festiwal Nauki.

Program ScienceCom podzielono na kilka elementów. To Festiwal Nauki, podczas którego zaprezentuje się ponad 200 studentów i studentek zrzeszonych w kołach naukowych trójmiejskich uczelni, Konferencja Młodych Naukowców, panel ekspercki, szkolenia dla młodzieży oraz spotkanie sieciujące. Wydarzenie przygotowywane jest we współpracy z Członkami Rady Naukowej ScienceCom, w skład której wchodzą przedstawiciele uczelni wyższych z Trójmiasta, m.in. Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Uniwersytetu SWPS, Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu oraz Instytutu Oceanologii PAN i Fundacji PSC.

Nabywaniu podstaw skutecznej komunikacji naukowej, dialogowi między naukowcami a społeczeństwem i budowaniu zaufania do nauki sprzyjać będzie fakt, że Centrum Nauki Experyment w Gdyni otworzy swoje przestrzenie najbardziej utalentowanym członkom trójmiejskich kół naukowych oraz gościom CNE. Ponadto, jak co roku, ScienceCom realizowane jest w oparciu o wybrane Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Tym razem wybrano hasła: czysta i dostępna energia (cel 7); innowacyjność, przemysł, infrastruktura (cel 9); zrównoważone miasta i społeczności (cel 11) oraz działania w dziedzinie klimatu (cel 13).

Pierwszego dnia (29.11) wśród najciekawszych wydarzeń Konferencji Młodych Naukowców jest m.in. wykład „Od wyrobów tytoniowych do kryzysu klimatycznego” dr inż. Konrada Skotnickiego (Doktor z TikToka). W jego zapowiedzi czytamy: „W latach 50. XX w., pomimo rosnących dowodów naukowych łączących palenie z poważnymi chorobami, takimi jak rak płuc i choroby serca, firmy tytoniowe prowadziły intensywne kampanie marketingowe, mające na celu podważenie tych ustaleń. Zatrudniano fałszywych ekspertów, manipulowano danymi, opłacano lekarzy, żeby ukryć prawdę o skutkach zdrowotnych palenia. Kilkadziesiąt lat później te same taktyki (a czasami również ci sami ludzie) zostały wykorzystane do szerzenia dezinformacji na temat zmiany klimatu. Podczas tego wykładu poznać będzie można najmroczniejsze sekrety taktyk, wykorzystywanych przez wielkie korporacje do tworzenia teorii spiskowych”.

W tym roku, po raz pierwszy, podczas ScienceCom zorganizowana zostanie również sesja posterowa – przestrzeń prezentacji, rozmów i swobodnej wymiany. Tu zaplanowano wykłady „Czy ludzie będą bali się karać AI?” (Wojciech Godlewski, Adam Probulski, Kamil Soliwoda, Uniwersytet SWPS w Sopocie), „Próba inicjacji kultur in vitro przedstawicieli rodziny ciborowatych (Cyperaceae): Carex pseudocyperus, C. typhina i Cladium mariscus” (Zofia Pallach, Uniwersytet Gdański), „Obejmując dobrostan – czy częstość dotyku koreluje z dobrostanem?” (Wiktoria Majewska, Uniwersytet SWPS w Sopocie), „Ochrona dzieci – czy natężenie działania behawioralnego systemu immunologicznego jest skorelowane z nadopiekuńczym rodzicielstwem?” (Dawid Mikulski, Uniwersytet SWPS w Sopocie), „Wpływ wprowadzenia automatycznego systemu cumowania na środowisko” (Jakub Kulbat, Wiktoria Dumińska, Uniwersytet Morski w Gdyni), „Kolory na wysokości – zielone, niebieskie i brązowe dachy w służbie zrównoważonego rozwoju” (Julia Markowska, Gdański Uniwersytet Medyczny), „Waterfront jako przestrzeń zrównoważonego rozwoju” (Patrycja Parasińska, Uniwersytet Gdański) czy „Badanie wpływu nanocząstek chitozanu na wzrost i wybrane parametry rozwojowe siewek Lepidium sativum” (Zuzanna Kassner, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Pile).

Drugiego dnia (30.11) podczas Festiwalu Nauki będzie można poznać pomysły, osiągnięcia i odkrycia najzdolniejszych studentów zrzeszonych w kołach naukowych z pomorskich uczelni.

Na scenie CNE zaplanowano także pokaz „Czy to tylko cztery żywioły? | Pokazy bez skazy”. W jego zapowiedzi czytamy: „Materia od zawsze fascynuje ludzkość i skrywa przed nami swoje tajemnice. Nawet dziś w erze zaawansowanych technologii wciąż odkrywamy jej nowe, nieznane wcześniej oblicza. Jak o materii myśleli ludzie 50 lat temu? A 500? 5000?”. Podczas pokazu będzie można prześledzić, w jaki sposób zmieniało się podejście do zrozumienia materii – od filozoficznych rozważań starożytnych, przez epokowe odkrycia naukowe, aż po współczesne technologie badające najgłębsze struktury wszechświata.

Dowiedz się więcej

Centrum Nauki Experyment w Gdyni
29–30 listopada 2024 r.

Informacje i pełny program znajdziecie tutaj: experyment.gdynia.pl/projekty/sciencecom-abc-naukowej-komunikacji-2023-2024/sciencecom-2024-abc-naukowej-komunikacji/