Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Technologia

Esej z atomów

Trwają prace nad istotnym zwiększeniem gęstości zapisu informacji. Mamy już pierwsze udane próby zapisu przy użyciu pojedynczych atomów.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.


Wiek XXI to era informacji. Jej gromadzenie i przetwarzanie jest sprawą kluczową. Zniknęły już dyskietki, płyty CD/DVD też odchodzą w zapomnienie. Istnieje zapotrzebowanie na to, by jak najwięcej bajtów zmieścić w jak najmniejszej przestrzeni.

W latach 60. ub.w. Richard P. Feynman opublikował esej „Tam w głębi jest wiele miejsca”. Przewidywał rozwój nanotechnologii oraz manipulowania pojedynczymi cząsteczkami i atomami. Fragment tego eseju został przez zespół naukowców z Holandii, Portugalii i Hiszpanii zapisany tak, jak sobie wymarzył Feynman, czyli za pomocą pojedynczych atomów. Wykorzystano do tego kryształ miedzi. Na jego powierzchnię napylono jednoatomową warstwę atomów chloru. Następnie, używając skaningowego mikroskopu tunelowego, rozpoczęto zapis. Usuwając po kolei pojedyncze atomy chloru, przygotowano tablicę 12 na 12 prostokątów utworzonych z atomów (8 na 16 każdy), po czym – usuwając znowu pojedyncze atomy – zakodowano sam tekst, a konkretnie 160 słów z eseju fizyka.

Gęstość takiego zapisu jest olbrzymia, wynosi niemal 10 TB/ cm2, a więc tysiąc razy więcej niż najlepsze dzisiejsze dyski. Na zastosowanie tej technologii w praktyce trzeba będzie poczekać, ponieważ na razie zapis taki jest trwały tylko poniżej temperatury –196°C.


Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 9/2016 (981) z dnia 01.09.2016; Sygnały; s. 18