Kolorowe kolonie bakteryjne – takie jak Serratia marcescens są ozdobą lamp w laboratoryjnych butlach. Kolorowe kolonie bakteryjne – takie jak Serratia marcescens są ozdobą lamp w laboratoryjnych butlach. Sandy Haggart
Technologia

Mikrobiologiczne dzieła sztuki

Kolonie bakteryjne Escherichia coliSandy Haggart Kolonie bakteryjne Escherichia coli
Projektant wykorzystuje bakterie do wyrobu nietypowych lamp

Dla większości ludzi bakterie to niewidoczne żyjątka przenoszące choroby, które trzeba jak najszybciej zmyć z rąk. Tymczasem Jan Klingler, projektant sztuki użytkowej ze Sztokholmu, stawia je w centrum uwagi jako zasadniczy element swych kolorowych lamp. „Każda żyjąca istota i każde miejsce ma swoją niepowtarzalną mikrobiologiczną faunę” – mówi Klingler. Zamierza on utrwalać takie indywidualne charakterystyki, aby mogły służyć do ewokowania wspomnień.

Klienci, którzy zamówią którąś z lamp Klinglera – zacznie je sprzedawać w najbliższym czasie – otrzymają zestaw zawierający wacik, którym mogą pobrać wymaz od ukochanej osoby, zwierzęcia lub z jakiegoś miejsca (sam Klingler zrobił wymaz z filara na stacji metra, na której po raz pierwszy spotkał swojego partnera), by następnie przesłać go Klinglerowi, który namnoży znajdujące się w nim bakterie w szalce Petriego.

Świat Nauki 8.2019 (300336) z dnia 01.08.2019; Skaner; s. 11
Reklama