Mars Mars Shutterstock
Technologia

Włókna z marsjańskiej gleby odżywią i ogrzeją

Jednym z wielu czynników utrudniających ewentualną kolonizację Czerwonej Planety jest transport materiałów niezbędnych do budowy bazy czy uprawy roślin. Na ciekawy pomysł wpadli właśnie Chińczycy.

Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:

www.facebook.com/projektpulsar

Nowe odkrycie powinno szczególnie zainteresować Elona Muska, który za cel obrał sobie kolonizację Marsa. Według niektórych to jedyna szansa na przetrwanie rasy ludzkiej. Jednym z wielu czynników utrudniających wprowadzenie tej odważnej wizji w życie jest transport materiałów niezbędnych do budowy bazy czy uprawy roślin. Zastanawiano się więc, na ile użyteczne byłyby te miejscowe. I tak badacze z Xinjiang Technical Institute of Physics and Chemistry (Chiny) wzięli pod lupę właściwości tamtejszej gleby bazaltowej. Stworzyli jej imitację, którą następnie poddali obróbce termicznej (w 1500°C) i mechanicznej – pokruszoną glebę umieszczano w maszynie formującej z niej włókna o średnicy 9,7–13,9 µm. Ich wytrzymałość okazała się zaskakująca. Wyniosła ok. 1320 mPA, czyli mniej więcej tyle samo co stalowego pręta. Otrzymany materiał przypominał właściwościami popularne włókno szklane wykorzystywane w budownictwie m.in. do wzmacniania konstrukcji betonowych.

Co więcej, włókna wykazują niezłe właściwości retencyjne – zatrzymują wodę lepiej niż marsjańska gleba, więc pomogłyby w uprawie roślin. Według badaczy nadawałyby się też do produkcji ubrań. Teraz użyteczność nowej technologii należy sprawdzić w symulatorze marsjańskich warunków, które znacznie odbiegają od tych panujących na Ziemi. Atmosfera Czerwonej Planety w 95% składa się z dwutlenku węgla, dociera tam szkodliwe promieniowanie, grawitacja jest niska, a średnia temperatura wynosi –60°C.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Wiedza i Życie 4/2024 (1072) z dnia 01.04.2024; Sygnały; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Marsjańska gleba"

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną