Noland Arbaugh. Noland Arbaugh. Youtube
Technologia

Moc na kursorze – implant Neuralinku działa bez zarzutu

Sukces Starship. Największa rakieta świata przeszła dziś trzecią próbę
Kosmos

Sukces Starship. Największa rakieta świata przeszła dziś trzecią próbę

Nie wszystkie zaplanowane testy przebiegły jednak pomyślnie. W tym najważniejszy: ponownego odpalenia silników.

Im głośniej o Neuralinku, tym mniej o nim wiadomo
Technologia

Im głośniej o Neuralinku, tym mniej o nim wiadomo

Konstruktorzy interfejsu mózg-komputer rozwijanego w firmie Elona Muska obiecują wiele, ale obiekt ich starań budzi równie wiele kontrowersji środowiska naukowego i potencjalnych użytkowników.

W lutym br. pisaliśmy o kontrowersjach związanych z tą firmą neurotechnologiczną. Elon Musk ogłosił na platformie X rozpoczęcie testów interfejsu mózg–komputer na ludziach, tyle że nigdzie nie podał ich szczegółów. Wydaje się jednak, że wątpliwości okazały się bezpodstawne.

Implant wszczepiono 29 stycznia. Kilka tygodni później pojawiło się kolejne doniesienie ze strony Muska, nadal dość lakoniczne, z którego wynikało tylko, że pacjent doszedł już w pełni do siebie po zabiegu i jest w stanie za pomocą implantu poruszać kursorem komputera. Wreszcie 21 marca, poznaliśmy twarz i tożsamość pierwszego człowieka posługującego się nową technologią – to Noland Arbaugh, który doznał paraliżu ciała od ramion w dół wskutek wypadku podczas nurkowania. Zobaczyliśmy także, jak go używa.

Na nagraniu Arbaugh mówi, że „operacja była super prosta”. I informuje, że dzięki czipowi nie tylko gra w szachy, lecz także przez 8 godzin grał w strategiczną „Civilization VI”. „Zasadniczo to jakbym używał Mocy na kursorze” – dodaje z zadowoleniem.

To wielki sukces Neuralinku. Nie jest jedyny, który prowadzi tak zaawansowane badania nad interfejsami mózg-komputer, ale jego rozwiązanie działa w 100% bezprzewodowo i to go wyróżnia. Pamiętajmy też, że minęło zaledwie siedem lat od założenia firmy. Co przyniesie kolejne siedem?

Trzeba przyznać, że Musk ma za sobą bardzo udany miesiąc. Ledwie tydzień przed transmisją o Neuralinku sukcesem zakończył się trzeci lot testowy rakiety Starship. Wprawdzie i tym razem nie wszystko poszło zgodnie z planem, jednak rakieta poprawnie wystartowała i weszła w atmosferę – dla SpaceX (kolejnej firmy miliardera) to znaczący krok naprzód na drodze ku wyniesieniu ludzi w kosmos.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną