Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Technologia

Kruk Wartownik zwiastuje akt przemocy

Podczas misji w Afganistanie Stany Zjednoczone skorzystały ze sztucznej inteligencji, aby przewidzieć czas i miejsce ataków na swoje wojska.

W wyniku badań powstało narzędzie, które było w stanie dokonywać predykcji ataku z zaskakującą dokładnością. Okoliczności powstania i działalność „Raven Sentry” – bo tak nazywało się to narzędzie – opisał Thomas W. Spahr na łamach „Parameters”, kwartalnika US Army War College.

Aby działać poprawnie, każdy model predykcyjny potrzebuje danych. Jednostka odpowiedzialna za uruchomienie programu zaczęła więc zbierać informacje o atakach, do jakich dochodziło podczas radzieckiej okupacji Afganistanu w latach 80. XX wieku. Szukając powtarzających się wzorców, stworzono matrycę z najbardziej zapalnymi punktami na mapie kraju. Każde tego typu wydarzenie obudowywano danymi na temat pogody, dokładnej godziny, kiedy nastąpił atak, czy na dany dzień przypadało święto religijne (co oznaczało wzmożoną aktywność wokół meczetów lub szkół koranicznych) oraz odległości od najbliższego posterunku wojskowego.

Uruchomiony jesienią 2019 r. „Raven Sentry” oceniał prawdopodobieństwo ataku w danym miejscu, potencjalne siły napastników, a nawet ewentualną liczbę ofiar. W ciągu 12 miesięcy model osiągnął około 70 procent skuteczności, co, jak pisze autor, „stawiało go na równi z doświadczonymi analitykami”. Aby osiągnąć taką skuteczność, potrzebował jednak znacznie mniej czasu niż jego ludzcy odpowiednicy. Czasami ataki na Amerykanów miały miejsce dokładnie w tych samych lokalizacjach, w tym samym okresie kalendarzowym i przy zbliżonej liczebności napastników, co ataki na Rosjan w latach 80. Program został zamknięty w sierpniu 2021 r. po wycofaniu się USA z Afganistanu.

Analitycy byli świadomi słabych stron modelu, dlatego wyniki traktowali raczej jako wskazówki do uważniejszego monitorowania danego obszaru, na przykład za pomocą satelitów szpiegowskich. Autor tekstu podkreśla, że nie ma mowy o zastąpieniu ludzi – analityków przez narzędzia takie jak „Raven Sentry”. Tego typu systemy nie są autonomiczne, wymagają obsługi i mogą na razie służyć jedynie jako wsparcie dla ludzi.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną