Pulsar - najciekawsze badania naukowe. Pulsar - najciekawsze badania naukowe. Shutterstock
Technologia

Kota zdradzają uszy i futro. Nowy sposób na uczenie AI

Kontrastową plastycznością zależną od sygnału nazwał opracowaną przez siebie metodę Alexander G. Ororbia z Rochester Institute of Technology.

Komórki mózgowe porozumiewają się za pomocą impulsów – krótkich sygnałów, które pozwalają na błyskawiczną wymianę informacji, czyli odpowiadają za zdolność do szybkiej nauki i dostosowywania się do zmian. Aby wprowadzić podobne mechanizmy do sztucznej inteligencji, naukowcy opracowali specjalną metodę uczenia się, którą nazwali kontrastową plastycznością zależną od sygnału (Contrastive Signal-Dependent Plasticity, CSDP). W uproszczeniu chodzi tu o sposób, w jaki sztuczna sieć uczy się na własnych doświadczeniach, podobnie jak biologiczne neurony.

Tradycyjne metody treningu sztucznej inteligencji wymagają precyzyjnych wskazówek – to proces czasochłonny i kosztowny. Przykładem może być system rozpoznawania obrazów. Chcąc nauczyć program rozróżniać koty od psów, trzeba dostarczyć mu ogromną liczbę zdjęć obu zwierząt, na których wyraźnie jest zaznaczone, którego gatunku są przedstawicielami. Przy każdym zdjęciu program sprawdza, czy jego identyfikacja jest poprawna i, jeśli nie, dostosowuje swoje ustawienia. CSDP pozwala systemowi uczyć się na podstawie różnic w sygnałach, jakie odbiera. Dzięki temu sam rozpoznaje, które połączenia są ważne i mogą prowadzić do lepszych wyników, a które można pominąć. Zamiast gotowych, oznaczonych danych, jak zdjęcia kotów i psów, system z CSDP uczyłby się samodzielnie, analizując zmiany w obrazie, różnice między cechami, jak kształt uszu, kontury pyska, czy rodzaj futra.

Eksperymenty przeprowadzone przez badaczy pokazały, że ten sposób uczenia się działa, zużywając mniej energii niż inne „biologiczne” podejścia, które starają się naśladować mózg. To duży krok w stronę systemów inteligentnych, które mogą być tańsze w utrzymaniu i bardziej przyjazne środowisku.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.