Tu strzyka, tam strzyka
Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:
W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.
Kiedy nadchodzi zimna i deszczowa pogoda, wiele osób zaczyna narzekać na stawy. Najczęściej bolą kolana i biodra. Wciąż na 100% nie wiadomo, dlaczego nasze stawy tak reagują na zmiany pogodowe. Według jednej z hipotez nadejście frontu chłodnego zaognia obecne w nich procesy zapalne. Według innej nie stwierdza się objawów stanu zapalnego. Prof. Robert Jamison z Harvard Medical School uważa, że rolę odgrywa nagły spadek ciśnienia atmosferycznego. Zmienia się wtedy również ciśnienie w stawach. A nacisk na otaczające nerwy przynosi ból. Z kolei australijski ekspert od bólu dr Michael Vagg (Deakin University Medical School) twierdzi, że kiedy jest zimno, współczulny układ nerwowy mobilizuje organizm do obrony, wywołując m.in. kurczenie naczyń krwionośnych w kończynach, aby zminimalizować straty ciepła. A to z kolei może u szeregu osób powodować ból w obrębie stawów. Vagg uważa takie wyjaśnienie bólu za bardziej prawdopodobne niż wpływ zmian ciśnienia atmosferycznego.
Ostatnio tym problemem zainteresował się zespół specjalistów zajmujących się medycyną sportową na University of Washington w Seattle. Ci badacze podeszli do zagadnienia w nietypowy sposób – wykorzystując platformę Google Trends. Służy ona do śledzenia dynamiki zapytań w przeglądarce. Stworzono ciągi słów i zwrotów dotyczących bólów stawowych oraz kontrolnie bólu żołądka, po czym prześledzono związane z nimi przeszukiwania czynione przez mieszkańców 45 najbardziej zaludnionych amerykańskich miast w ciągu 5 lat. Dynamikę zapytań porównano z danymi pogodowymi. Wyniki dla wszystkich miast były podobne. Kiedy temperatura na zewnątrz spadała poniżej -5°C, liczba utyskiwań była znikoma. Potem stopniowo rosła aż do ok. 30°C, powyżej zaś wyraźnie malała. Malała także wówczas, kiedy następowały opady. Co ciekawe, narzekania na kłopoty żołądkowe miały zupełnie odwrotną tendencję. – Wygląda na to, że w trakcie ładnej pogody ludzie nadużywają aktywności fizycznej, nabawiając się kontuzji znacznie częściej niż w deszczowe czy mroźne dni. A potem szukają pomocy w internecie – uważa kierujący badaniami prof. Scott Telfer.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.