Nicienie pomogą leczyć astmę?
Obserwuj nas. Pulsar na Facebooku:
W Sekcji Archeo w Pulsarze prezentujemy archiwalne teksty ze „Świata Nauki” i „Wiedzy i Życia”. Wciąż aktualne, intrygujące i inspirujące.
Od milionów lat żyją na Ziemi robaki należące do typu nicieni. Już starożytni opisywali choroby wywoływane przez te niewielkie (zwykle poniżej 2 cm) pasożyty. Wgryzając się w naczynia krwionośne układu pokarmowego, powodują nudności, anemię, kurcze. Kiedyś schorzenie wywoływane przez jednego z nich, tęgoryjca dwunastnicy, nazywane było chorobą górników albo blednicą egipską.
Jakiś czas temu badacze zauważyli, że ludzie, w których organizmach znajdowano te nicienie, rzadziej zapadają na szereg chorób autoimmunologicznych, np. alergię, astmę, celiakię czy chorobę Leśniowskiego-Crohna. Powszechność robaczyc skończyła się jednak wraz ze wzrostem poziomu higieny. Jednocześnie jednak zwiększyła się częstotliwość występowania alergii czy astmy. Naukowcy zaczęli poszukiwać mechanizmu wiążącego te fakty.
Zespół z Australii opublikował w październiku (2016) w „Science Translational Medicine” wyniki badań nad jednym z białek przeciwzapalnych obecnych w organizmie tęgoryjca, znanym jako AIP- 2. Okazało się, że nie trzeba wprowadzać żywych nicieni do organizmu, wystarczy uzyskać ich wydzielinę, która działa znacznie lepiej. Na razie badania prowadzi się na myszach z astmą, a ich wyniki są bardzo obiecujące.
Dziękujemy, że jesteś z nami. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża wyselekcjonowane badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.