Shutterstock
Zdrowie

Nauka puka do drzwi: środa, 30 czerwca

Dlaczego ludzie odmawiają szczepienia? Jak ruchy antyszczepionkowe, fake newsy, teorie spiskowe wpływają na ich decyzje? Na tego typu pytania odpowie prof. dr hab. Małgorzata Kossowska z zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN.
Pandemia koronawirusa to zupełnie nowa sytuacja egzystencjalna. Bo oto pojawił się wróg totalny, niszczący każdą sferę naszego życia – indywidualną, gospodarczą, społeczną. Spustoszenia były ogromne. Wydawało się, że wynalezienie szczepionki będzie przełomem, na który wszyscy czekają.
Jednak po pierwszym, dynamicznym okresie, tempo szczepień zaczęło spadać – mimo, w miarę, sprawnej organizacji Narodowego Programu Szczepień oraz dużego zaangażowania świata nauki i medycyny w jego propagowanie. Wygląda na to, że osoby przekonane już się zaszczepiły (przynajmniej pierwszą dawką), pozostali jednak sceptycy. Problem w tym, że stanowią oni ok. 30 proc. społeczeństwa. Jeśli ten sceptycyzm nie zostanie przełamy i ci, którzy szczepić się nie chcą, swoich decyzji nie zmienią, perspektywa osiągnięcia odporności populacyjnej, a wraz z nią powrotu do normalności, przesunie się w niewiadomą przyszłość.
Gdzie szukać przyczyn obaw przed szczepieniami przeciw COVID-19 u tak licznej części społeczeństwa? Skuteczność i bezpieczeństwo szczepionki zostały potwierdzone rzetelnymi badaniami naukowymi, zakres i odsetek tzw. niepożądanych odczynów poszczepiennych nie odbiega od normy, a przykład choćby Izraela pokazuje, że dzięki masowym szczepieniom można zaledwie w pół roku skutecznie zdławić epidemię. Dlaczego więc tyle osób pozostaje nieprzekonanych?
Prof. dr hab. Małgorzata Kossowska jest psycholożką, kieruje Zakładem Psychologii Społecznej i Center for Social Cognitive Studies w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bada procesy poznawcze i motywacyjne leżące u podłoża złożonych zjawisk społecznych (radykalnych przekonań ideologicznych, uprzedzeń, konfliktów społecznych). Współautorka książki „Człowiek w obliczu pandemii” (2020).
Na spotkanie zapraszają Centrum Nauki Kopernik i Polska Akademia Nauk.
____________________________________________

termin: środa, 30 czerwca, godz. 19
link do wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=9au1x4EuwCU