Shutterstock
Zdrowie

Zwierzę człowiekowi dawcą

62-letniemu mężczyźnie przeszczepiono nerkę świni
Zdrowie

62-letniemu mężczyźnie przeszczepiono nerkę świni

Narząd zaczął produkować mocz wkrótce po czterogodzinnej operacji, pacjent ma opuścić szpital za kilka dni. Czy to milowy krok w ksenotransplantacjach?

David Bennett, 57-letni pacjent z przeszczepionym sercem świni, kilkadziesiąt godzin po operacji w School of Medicine University of Maryland w Baltimore.University of Maryland School of Medicine David Bennett, 57-letni pacjent z przeszczepionym sercem świni, kilkadziesiąt godzin po operacji w School of Medicine University of Maryland w Baltimore.
Jak długo może bić świńskie serce w piersi człowieka? I czy tego rodzaju transplantacje to właściwy krok, by uzupełniać niedobór ludzkich narządów?

Czy 2022 r. zaczął się od przełomu w transplantologii? W tej dziedzinie, która daje nadzieje na wydłużenie życia i zawsze otwierała przed medycyną nowe perspektywy, każdy pionierski zabieg związany z przeszczepieniem żywego organu witany jest z entuzjazmem. Tak też było tym razem, gdy 10 stycznia świat obiegła wiadomość o dokonaniach zespołu dr. Bartleya Griffitha ze szpitala przy University of Maryland w Baltimore. Trzy dni wcześniej chirurdzy przeszczepili serce genetycznie zmodyfikowanej świni 57-letniemu pacjentowi ze skrajną niewydolnością krążenia.

Wiedza i Życie 4/2022 (1048) z dnia 01.04.2022; Medycyna; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Serce od świni"
Reklama