||| ||| Shutterstock
Zdrowie

Migrena jest bardziej prawdopodobna podczas menstruacji

Naukowcy doszli do tego wniosku po przebadaniu 180 kobiet, z których połowa cierpiała na bóle trwające przynajmniej 3 dni w miesiącu.

O tym, że peptyd związany z genem kalcytoniny (CGRP) jest kluczowym związkiem chemicznym, który stymuluje ataki migreny u niektórych pacjentów, było wiadomo od dawna. Podobnie jak o tym, że pewną rolę w przypadku kobiet mają znaczenie estrogen i progestageny – spadki ich poziomu wpływają na neuroprzekaźniki zwiększające podatność na typowe wyzwalacze bólów głowy: stres, brak snu czy niektóre rodzaje pokarmu. Ale pierwszy raz naukowcom udało się ustalić, że podwyższony poziom CGRP ma związek z wahaniami hormonów płciowych. A to może pomóc wyjaśnić, dlaczego ataki migreny są bardziej prawdopodobne podczas menstruacji i stopniowo zmniejszają się po menopauzie.

W badaniu, którego wyniki przedstawiono w internetowym wydaniu czasopisma „Neurology”, wzięło udział 90 kobiet z epizodyczną migreną, trwającą przez co najmniej trzy dni w miesiącu. Pierwsza grupa miała regularne cykle menstruacyjne, druga przyjmowała doustne środki antykoncepcyjne. Do trzeciej zakwalifikowano zaś kobiety po menopauzie. W grupach kontrolnych stworzonych według tego samego klucza znalazło się 90 kobiet, które na migrenę nie chorowały.

Naukowcy z Charité-Universitätsmedizin w Berlinie mierzyli poziomy CGRP we krwi i płynie produkowanym przez gruczoły łzowe. U kobiet z regularnymi cyklami miesiączkowymi próbki pobierano podczas menstruacji, kiedy poziom estrogenu jest niski oraz w czasie owulacji, kiedy poziomy te są najwyższe. W grupach „antykoncepcyjnych” – w czasie przyjmowania hormonów oraz w dniach przerwy. Od starszych kobiet zaś pobrano je raz.

Udało nam się wykazać, że uczestniczki z migreną i regularnym cyklem menstruacyjnym miały wyższe stężenia CGRP podczas menstruacji niż osoby bez migreny – podsumowuje współautorka pracy, kierująca zespołem badawczym dr Bianca Rafaelli. – Natomiast uczestniczki przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne i po menopauzie miały podobne poziomy CGRP w grupach migrenowych i niemigrenowych”.

Innym ciekawym spostrzeżeniem było to, że pomiar poziomu CGRP w płynie łzowym okazał się bardziej wiarygodny niż w surowicy, ponieważ białko to ma we krwi bardzo krótki okres półtrwania. Jeśli więc w przyszłości naukowcy będą chcieli pogłębić swoją wiedzę na temat tego peptydu, mogą pobierać od pacjentów próbki z oka w sposób nieinwazyjny, co jest z pewnością znacznie wygodniejsze niż kłucie żył.

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną