Pulsar Pulsar Shutterstock
Zdrowie

Czy rzucenie palenia po diagnozie nowotworu ma sens

4,5 tys. osobom, u których rozpoznano nowotwór złośliwy – przede wszystkim płuc, prostaty, piersi i okrężnicy zarekomendowano zerwanie z nałogiem. Sugerowano, że ma to ogromne znaczenie w leczeniu.

Czy rzucanie palenia już po tym, jak się usłyszało diagnozę „rak” ma w ogóle sens? Ma, i to ogromny – przekonywali od lat onkolodzy. Teraz pojawiły się nowe dane, które to potwierdzają. Na łamach „JAMA Oncology” ukazały się właśnie wyniki badań obejmujących ponad 4,5 tys. palaczy, u których rozpoznano nowotwór złośliwy (przede wszystkim płuc, prostaty, piersi i okrężnicy). Tuż po diagnozie pacjentom tym rekomendowano całkowite zerwanie z nałogiem. Okazało się, że te osoby, którym udało się rzucić papierosy, miały znacznie większe szanse na wyleczenie, niż te, którym się to nie powiodło.

Najlepsze efekty osiągano wtedy, gdy całkowite zaprzestanie palenia następowało wkrótce po rozpoznaniu chorób. Jeśli w ciągu 6 miesięcy, ryzyko śmiertelności spowodowanej nowotworem spadało o 22–26 proc. Osoby, które zrezygnowały z papierosów w tym czasie, mieli większą szansę na całkowite wyzdrowienie, a jeśli byli to pacjenci paliatywni, czekało ich dłuższe życie. Jeśli rzucanie nałogu zajmowało nieco dłużej (np. 9 miesięcy), efekty nie były tak spektakularne, ale nadal lepsze, niż u osób palących.

Te wyniki pokazują, że rzucenie palenia może być najważniejszym pojedynczym czynnikiem zwiększającym skuteczność leczenia onkologicznego u palaczy. Dowodzą również po raz kolejny, że rezygnacja z wyrobów tytoniowych ma sens na każdym etapie życia i zawsze przekłada się na jakieś korzyści zdrowotne.

Jednocześnie nie można nie skomentować tego, że „rekomendowanie” rzucenia nałogu to dość nieefektywna forma wsparcia, zwłaszcza w przypadku osób, które są w bardzo trudnej sytuacji życiowej, a do takiej na pewno należy zaliczyć chorobę nowotworową. Toteż autorzy badań podkreślają też, że placówki medyczne są nieprzygotowane do pracy z palącymi pacjentami i nie mają odpowiednich programów, które realnie zwiększyłyby szansę na skuteczne leczenie nałogu.


Dziękujemy, że jesteś z nami. To jest pierwsza wzmianka na ten temat. Pulsar dostarcza najciekawsze informacje naukowe i przybliża najnowsze badania naukowe. Jeśli korzystasz z publikowanych przez Pulsar materiałów, prosimy o powołanie się na nasz portal. Źródło: www.projektpulsar.pl.