Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pixabay
Zdrowie

Z asfaltu do płuc

Nawierzchnia drogi emituje latem szkodliwe związki.

Asfalt powstaje z ropy naftowej, jest zatem mieszaniną – ciężką i gęstą – rozmaitych węglowodorów. Z tego właśnie powodu, zdaniem naukowców z Yale University, może stanowić poważne źródło lotnych zanieczyszczeń – wtórnych aerozoli organicznych (SOA, ang. secondary organic aerosol). Są one powszechnie obecne w groźnym dla zdrowia pyle zawieszonym PM2,5, składającym się z maleńkich cząstek o średnicy poniżej 2,5 µm, które łatwo docierają do płuc i przenikają do krwi, atakując układ oddechowy i układ krążenia. Jak się okazuje, ich źródłem są nie tylko rury wydechowe pojazdów.

Próbki świeżego asfaltu naukowcy podgrzewali do różnych temperatur. W zbliżonych do panujących w umiarkowanych szerokościach geograficznych w słoneczny letni dzień emisja była najsilniejsza. Co ważne, różnice w ilości związków pomiędzy dniem słonecznym a pochmurnym sięgały nawet kilkuset procent. Artykuł ukazał się we wrześniu na łamach „Science Advances”.

Oczywiście w miastach strefy umiarkowanej, położonych bardziej na południu, np. w Rzymie lub Madrycie, stężenie związków SOA będzie większe niż w Londynie, Berlinie czy Warszawie, przy czym podczas upalnego, suchego lata te różnice mogą się zacierać. Pora zatem pomyśleć o zdrowszych nawierzchniach dróg.

Wiedza i Życie 10/2020 (1030) z dnia 01.10.2020; Sygnały; s. 6

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną