||| ||| Pixabay
Strona główna

Naukowcy odkryli…

W skrócie.

• Bakterie mogą żyć nawet w gruczołach jadowych węży, skorpionów i pająków. Ich DNA zawiera więcej genów kodujących białka zaangażowane w utrzymanie w całości błon komórkowych, co jest istotne dla przetrwania w tak ekstremalnym środowisku.

• U córek kobiet, które w ciąży miały nadwagę lub paliły papierosy, zwiększa się ryzyko pojawienia zespołu wielotorbielowatych jajników, któremu towarzyszy wysoki poziom testosteronu. Schorzenie to dotyka 1 na 10 kobiet w wieku reprodukcyjnym i jest najczęstszą przyczyną niepłodności. Wiadomo, że nadwaga w ciąży zwiększa poziom testosteronu w organizmie kobiety i to może negatywnie działać na płód. Podejrzewa się też, że substancje zawarte w dymie wdychanym przez matkę wpływają na rozwój jajników dziecka.

• W 2015 r. odkryto nową formę złota – mikrokryształy o wielkości 2–7 µm. Otrzymano je, podgrzewając chlorek złota w temperaturze 220°C przez 30 min z TOABr. Teraz okazało się, że są jeszcze mniej reaktywne niż zwykła postać złota. Nie rozpuszczały ich ani rtęć (pozostały nietknięte przez 27 godz.), ani mniej stężona woda królewska (mieszanina kwasu solnego i azotowego). Cechy te wynikają z innego ułożenia atomów, nie w regularne sześciany. Zniekształcona struktura sprawia, że do powierzchni materiału nie mają dostępu inne substancje.

• Wirusy herpes HHV-6 i HHV-7 są bardzo powszechne. Najczęściej wywołują u małych dzieci gorączkę trzydniową. U większości ludzi są uśpione i nie dają objawów chorobowych. Ale znacznie więcej materiału genetycznego tych wirusów znaleziono w mózgach osób chorych na alzheimera. Nie wiadomo, czy obecność patogenów jest skutkiem schorzenia (zmieniona odporność organizmu), czy jego przyczyną. Trzeba pamiętać, że wiele ludzkich genów powiązanych z alzheimerem jest włączanych/wyłączanych w odpowiedzi na obecność genów wirusowych. Być może geny zwiększające ryzyko wystąpienia alzheimera i wirusy wspólnie prowadzą do symptomów choroby.

• Australijska ćma bogong pokonuje w ciemnościach tysiąc kilometrów, a w orientacji pomagają jej gwiazdy, księżyc i pole magnetyczne. To ostatnie jest dla niej najbardziej wiarygodną wskazówką do lotu, bo się nie zmienia, ale owad sprawdza też wizualne sygnały. Jeśli oba typy wskazówek pozostają w sprzeczności, ćma się gubi. Tak samo się dzieje, gdy brakuje wskazówek wizualnych. Rozpoznawanie pola magnetycznego owad zawdzięcza prawdopodobnie wrażliwym na nie receptorom w oku.

• Emitowane przez telefony komórkowe radiofalowe promieniowanie elektromagnetyczne (trzymanie telefonu tuż przy głowie) może negatywnie wpływać u nastolatków na rozwój struktur mózgu odpowiedzialnych za pamięć. Badania przeprowadził Swiss TPH na grupie 700 osób. Wyniki ukazały się w lipcu w „Environmental Health Perspectives”.

• Tomografia komputerowa może zwiększać ryzyko nowotworu mózgu. Prześledzono stan zdrowia niemal 170 tys. duńskich dzieci, które miały jedno skanowanie lub więcej w latach 1979–2012. Wybrano dzieci, bo można wtedy prowadzić długoczasowe obserwacje. Wyniki badań opublikowano w „Journal of the National Cancer Institute”.

Wiedza i Życie 9/2018 (1005) z dnia 01.09.2018; Sygnały; s. 17

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną