Strona główna

Donosy

Ze Skidmore College w USA donosi Krzysztof Szymborski

Więcej światła
Stróże środowiska naturalnego mają nowe zmartwienie. Stopniowe wymienianie konwencjonalnych żarówek wolframowych na znacznie wydajniejsze źródła światła (LED) powoduje nadmierne oświetlenie powierzchni Ziemi w godzinach nocnych. Dokładnie biorąc, w ostatnich latach rosło ono o 2,2% rocznie. Naukowcy obawiają się, że na dłuższą metę może to zaszkodzić nie tylko nocnym owadom, które lecą do światła, ale zaburzyć rytm snu u ludzi i zwiększyć zapadalność na nowotwory, cukrzycę i depresję.

Nowa plaga australijska
Pochodząca z Afryki trawa o nazwie palczatka (Andropogon gayanus) stawia północną Australię przed nową groźbą. Chwast ten szybko rośnie i łatwo się pali. Wytwarza płomień o większej temperaturze i wysokości niż rodzime australijskie trawy, przez co pożar buszu ogarnia korony drzew. Australijski ekolog Garry Cook ostrzega, że dalsza niekontrolowana inwazja palczatki może doprowadzić do wzrostu liczby śmiertelnych ofiar pożarów wśród ludzi.

Zalotne delfiny
Garbogrzbiety chińskie (Sousa chinensis), czyli zamieszkujące Ocean Indyjski i zachodni Pacyfik delfiny, mają zwyczaj ochraniania swych nosów przed uszkodzeniem w czasie poszukiwania żywności na kamienistym dnie oceanu trzymanymi w pysku gąbkami. Obserwującym je biologom udało się niedawno sfilmować scenę, w trakcie której zalotne samce ofiarowują samicom gąbki jako prezenty. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że wygląda to raczej tak, jakby samce rzucały gąbkami w samice, żeby je postraszyć.

Węgiel szkodzi zdrowiu
Jak odkryła prof. Lidia Morawska, specjalistka w dziedzinie nanotechnologii i inżynierii środowiskowej z australijskiego Queensland University of Technology, spalanie węgla kamiennego powoduje wydzielanie do atmosfery alarmującej ilości toksyn w postaci nanocząstek związków tytanu.

Sen nastolatków
Wszyscy rodzice dobrze wiedzą, że ich nastoletnie dzieci niechętnie budzą się rano, by udać się do szkoły. Jak twierdzi Mary Carskadon, profesor psychiatrii z amerykańskiego Brown University, nie świadczy to jednak o ich charakterystycznym dla przejściowego wieku lenistwie, lecz spowodowane jest zmianami biologicznymi, jakie młodzi ludzie przechodzą w tym wieku. Ich rytm snu zmienia się i w porównaniu z osobami młodszymi czy starszymi potrzebują go więcej. Nie są w stanie więc w pełni obudzić się przed 8:00. Carskadon sugeruje, by lekcje w szkołach średnich rozpoczynały się później, niż jest to dziś w zwyczaju.

Pozytywne myślenie
Jak donosi „Daily Record and Sunday Mail”, ponad połowa Brytyjczyków cierpiących na nadwagę uważa, że nie są grubi, tylko „dobrze umięśnieni”.

Negatywne myślenie
Ta sama gazeta twierdzi też, że niemal połowa nieżonatych mieszkańców Wysp Brytyjskich straciła nadzieję na to, że przytrafi im się w życiu prawdziwa miłość. Przeciętny wolny Brytyjczyk od 15 lat nie był w poważnym związku z kobietą.

Brytyjska uczciwość
Co roku z brytyjskich samoobsługowych supermarketów znika towar o wartości 3,2 mld funtów. Prawie 25% ankietowanych Brytyjczyków przyznało się, że zdarza im się „zapomnieć” o uiszczeniu opłaty za wyniesione ze sklepu produkty.

Psy ratują życie
Badania potwierdziły znany od dawna fakt, że posiadanie psa pozytywnie wpływa na zdrowie. Mwenya Mubanga, doktorantka Uppsala universitet, przeanalizowała statystyki dotyczące 3,4 mln zgonów mieszkańców Szwecji w ciągu ostatnich 12 lat. Okazało się, że czworonóg u osób samotnych zmniejsza zapadalność na choroby krążenia o 11%, a liczbę zgonów o 33%. Szczególnie pomocne w przedłużeniu życia są psy myśliwskie.

Wiedza i Życie 1/2018 (997) z dnia 01.01.2018; Sygnały; s. 12