Strona główna

Drodzy Czytelnicy!

Niedługo święta Bożego Narodzenia, kiedy to będziemy życzyć innym ludziom wszystkiego dobrego. Nie poprzestawajmy na tej formułce i naprawdę życzmy wszystkim dobrze. Może się to przejawiać np. troską o to, żeby ktoś nie zachorował na COVID-19. Bo my możemy przejść chorobę lekko, a ktoś inny – kogo zarazimy – już nie. Nasza choroba nie jest wyłącznie naszą sprawą, nawet jeśli wierzymy, że to tylko „jakaś grypa” i nie ma o co robić hałasu. Redakcja „Wiedzy i Życia” (oczywiście zaszczepiona) życzy zatem wszystkim Czytelnikom z okazji Bożego Narodzenia przede wszystkim zdrowia.

Jednym z symboli nadchodzących świąt są płatki śniegu. Powstają one w chmurach z pary wodnej, a ich wygląd zależy od czynników atmosferycznych. Na s. 20 odpowiadamy, dlaczego tak interesują one naukowców. A o pochodzeniu innych świątecznych symboli oraz zwyczajów można przeczytać w „Innym spojrzeniu”.

O tym, co jeszcze spotka nas w kolejnym roku oprócz walki z COVID-19, piszemy w prognozach na s. 10. Naukowcy mają zresztą na przyszłość wiele planów. Pragną np. lepiej zbadać księżyc Saturna, czyli Tytana – jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Układzie Słonecznym (patrz s. 44). Ponieważ na świecie brakuje czystej wody, chcą zapewnić ludziom dostęp do niej dzięki odzyskiwaniu pary z powietrza. Jak się okazuje, da się to zrobić nawet na pustyni (s. 36). Inny obszar działań naukowych to promieniowanie jonizujące, którym posługuje się radioterapia. Mogłoby pomóc wielu cierpiącym pacjentom, np. na COVID-19, arytmię serca czy z powodu ostrogi piętowej. Jednak pewna błędna hipoteza sprawiła, że lekarze boją się je szerzej stosować (s. 14).

Ostatnio wiele słyszeliśmy o wybuchu wulkanu na La Palmie. Czy wakacje tam są bezpieczne? Jak powstały Wyspy Kanaryjskie? O tym piszemy na s. 50. W numerze rozwiązujemy jeszcze zagadkę budowy zminiaturyzowanych stawonogów (s. 40). Bo niektóre gatunki, chociaż zbliżają się rozmiarami do jednokomórkowców, mają głowy, mózgi, skrzydła i odnóża… Jak to możliwe? W numerze czeka na Państwa również artykuł o sztucznej inteligencji, która miała być lepsza i mądrzejsza niż człowiek, tymczasem jest pełna uprzedzeń na tle płci, wyznania czy rasy.

Wiedza i Życie 12/2021 (1044) z dnia 01.12.2021; Słowo od redakcji; s. 2
Oryginalny tytuł tekstu: "Drodzy czytelnicy!"