Strona główna

Drodzy Czytelnicy!

Myśli wszystkich skupione są ostatnio na wydarzeniach w Ukrainie. Ciężko uwierzyć, że do czegoś takiego doszło w XXI w. Na szczęście ludzka solidarność jest przeogromna. W obronie naszych sąsiadów stanęli nawet hakerzy z grupy Anonymous, którzy m.in. doprowadzili do tego, że w rosyjskiej państwowej telewizji pojawił się materiał przedstawiający prawdziwe fakty z wojny. A wiele sprzętów można zhakować, w tym telefony. Jak to zrobić, piszemy na s. 64.

Wobec niepewności co do źródeł surowców energetycznych trudno przewidzieć, jak potoczą się sprawy emisji dwutlenku węgla i dbania o zmiany klimatyczne. Zróbmy jednak wszystko, by jak najmniej zanieczyszczać i eksploatować Ziemię (s. 54). Przestrogą może tu być los mieszkańców Wyspy Wielkanocnej, po których zostały tylko wielkie posągi (s. 40). Jak do tego doszło? Czy winne były tu zmiany klimatyczne? Oczywiście o wiele większe naruszenie ziemskiej równowagi mielibyśmy, gdyby nagle z orbity zniknął Księżyc. Wpływa on bowiem na wiele zjawisk (s. 56).

Jesteśmy delikatnymi istotami, którym psują się różne narządy. Okazuje się jednak, że dzięki technikom genetycznym można wyhodować zwierzęta, od których otrzymamy np. serce (s. 18). Czy warto iść tą drogą? Z kolei na s. 48 analizujemy, jak wyszliśmy na ludzi (nie wszyscy na świecie!), czyli jak pojawiła się dwunożność i co to oznacza dla naszego organizmu. Niektórych może zaskoczyć artykuł o krowach (s. 28). Bywają wśród nich np. osobniki miniaturowe, z prawie 3-metrowymi rogami albo upiornie drogie.

Ponieważ zbliża się Wielkanoc, w numerze piszemy trochę o zwyczajach wielkopostnych (s. 24) i o jajku – czy istnieją jakieś zależności między trybem życia ptaka a geometrią jaja i jak człowiek naśladuje tu naturę (s. 60).

Pozostaje teraz patrzeć z nadzieją w przyszłość. Czy pojawią się tam latające motocykle, które pomkną niemal z prędkością dźwięku (s. 51)? Przypominamy też, że uruchomiliśmy Pulsar (www. projektpulsar. pl) – pierwszy tego typu portal popularnonaukowy. Znajdą w nim Państwo dużą porcję naukowych aktualności, pogłębionych artykułów, ciekawych rozmów z naukowcami, podcastów, a także bieżące i archiwalne wydania „Wiedzy i Życia” i „Świata Nauki”. Zapraszamy i życzymy inspirującej lektury.

Wiedza i Życie 4/2022 (1048) z dnia 01.04.2022; Słowo od redakcji; s. 2