Shutterstock
Strona główna

Donosy

Po co muchołówce organiczne tranzystory? Czy człowiek w maseczce jest atrakcyjniejszy? Jakim gatunkom trzeba zmienić nazwy? Ze Skidmore College w USA donosi Krzysztof Szymborski.

Maseczki dodają urody
Jak twierdzi psycholog Michael Lewis z Cardiff University, noszenie maseczek ochronnych – które z powodu panującej pandemii stały się (kontrowersyjną dla niektórych) częścią naszej garderoby – dodaje nam atrakcyjności w oczach przedstawicieli płci odmiennej. Według jego hipotezy spowodowane jest to faktem, że zasłonięcie dolnej części twarzy silniej eksponuje oczy, które, jak wiemy, są zwierciadłem duszy.

Taksonomiczna cenzura?
Grupa australijskich taksonomistów (naukowców odpowiedzialnych za nadawanie nazw nowym gatunkom) domaga się zwiększenia międzynarodowej kontroli nad nazewnictwem biologicznym. Uważają oni np. za niestosowne, że istnieją gatunki noszące nazwisko Adolfa Hitlera bądź Donalda Trumpa. Odkryty w 1933 r. w Słowenii chrząszcz nazwany został Anophthalmus hitleri, a 4 lata temu brytyjska kompania EviroBuild zapłaciła 25 tys. dol. za prawo nazwania nowo odkrytego panamskiego płaza Dermophis donaldtrumpi. Płaz ten żyje pod ziemią i autorzy jego nazwy argumentowali, że chowa głowę w piasek podobnie jak Trump, który udaje, że nie istnieje efekt cieplarniany.

Galaktyczny rekordzista
Zespół astronomów, kierowany przez doktoranta Universiteit Leiden Martijna Oeia, odkrył największą znaną galaktykę wszechświata, nazwaną Alkyoneus. Jest oddalona od Ziemi o 3 mld l.ś. i prawie 154 razy dłuższa niż Droga Mleczna, a w jej centrum znajduje się czarna dziura o masie 400 mln Słońc.

Zagubiony minikontynent
Prowadzone w Turcji przez francuskich, amerykańskich i tureckich paleontologów badania potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia, że przed 50 mln lat pomiędzy Europą, Afryką i Azją znajdował się jeszcze jeden kontynent, nazwany przez geologów Bałkanatolią (ponieważ dziś jego pozostałości tworzą Bałkany i Anatolię). Ruchy skorupy ziemskiej i obniżenie poziomu oceanów spowodowały powstanie w epoce eocenu pomostu łączącego trzy wielkie kontynenty.

Sztuczny neuron
Badacze z trzech szwedzkich uniwersytetów (główny autor – Simone Fabiano z Linköpings universitet) skonstruowali, używając organicznych tranzystorów, sztuczny neuron wraz z synapsami i wszczepili go do organizmu rośliny zwanej muchołówką (Dionaea muscipula). Umożliwiło to techniczną kontrolę procesu łapania much.

Dziwy na niebie
Profesor Klaus Werner z Eberhardt-Karls-Universität Tübingen zidentyfikował nieznany dotąd typ gwiazd, których powierzchnia pokryta jest węglem i tlenem. Mechanizm ich powstawania nie jest znany, ale być może tworzą się w wyniku kolizji dwóch białych karłów.

Syreni śpiew
Doktor Samuel Norman-Haignere wraz z grupą współpracowników z University of Rochester odkrył, że w naszym mózgu znajduje się grupa neuronów, które reagują wybiórczo na ludzki śpiew. Ustalenie to może stanowić argument na rzecz hipotezy głoszącej, że śpiew odegrał ważną rolę w rozwoju komunikacji międzyludzkiej.

Największa dziewiąta fala
Johannes Gemmrich i Leah Cicon z kanadyjskiego University of Victoria po kilkuletnich studiach ustalili, że nieoczekiwana, przypadkowa fala oceaniczna zarejestrowana 17 listopada 2020 r. w pobliżu Ucluelet u wybrzeża wyspy Vancouver miała rekordową wysokość 17,6 m i nie była spowodowana ani przez lokalny sztorm, ani przez podwodne trzęsienie ziemi. Takie fale nazywa się wyjątkowymi (monstrualnymi).

Czy inżynieria genetyczna zapobiegnie boreliozie?
Borelioza, zwana też krętkowicą kleszczową lub chorobą z Lyme, jest groźnym zakaźnym schorzeniem roznoszonym przez kleszcze. Dotychczas nie znaleziono skutecznych sposobów na zapobieganie jej. Jak jednak donoszą badacze z University of Nevada, są oni bliscy opracowania metody na dokonanie w populacji kleszczy zmian genetycznych, które uniemożliwią krętkom z rodzaju Borrelia rozwój wewnątrz organizmów tych pajęczaków.

Wiedza i Życie 4/2022 (1048) z dnia 01.04.2022; Sygnały; s. 6