Budowa ­białkowej otoczki wirusa zależy od jego rodzaju. Wewnątrz znajduje się materiał genetyczny. Budowa ­białkowej otoczki wirusa zależy od jego rodzaju. Wewnątrz znajduje się materiał genetyczny. Ugreen 3S / Shutterstock
Zdrowie

Wiekowa szczepionka

Szczepionka przeciw gruźlicy może wspomagać układ odpornościowy w walce z koronawirusem SARS-CoV-2.

Szczepionka BGC (Bacillus Calmette-Guérin) została opracowana przez francuskich badaczy Alberta Calmette’a i Camille’a Guérina i weszła do użytku już w 1921 r. Obecnie jest najczęściej stosowaną szczepionką na świecie – według szacunków otrzymały ją ponad 3 mld ludzi. Gruźlicę wywołują nie wirusy, lecz bakterie z gatunku Mycobacterium tuberculosis (prątki gruźlicy). Szczepionka BGC zawiera atenuowane (pozbawione zdolności do wywołania choroby, ale wciąż żywe) bakterie Mycobacterium bovis, odpowiedzialne za występowanie gruźlicy u bydła. Po jej podaniu organizm wytwarza tzw. pamięć immunologiczną – produkuje przeciwciała, które w przypadku infekcji szybko i efektywnie zwalczą mikroba, nie pozwalając na rozwój choroby.

W ramach prowadzonych badań zaobserwowano, że BGC nie tylko stymuluje produkcję przeciwciał przeciw prątkom gruźlicy, ale też zwiększa zdolność układu immunologicznego do walki z innymi patogenami. BGC w pierwszym roku od podania zmniejsza o 30% zachorowalność na choroby zakaźne, również te wywołane przez wirusy. Dlatego badacze uważają, że może ona okazać się użyteczna w walce z SARS-CoV-2. Już wkrótce w Holandii mają ruszyć badania kliniczne, w których weźmie udział tysiąc ochotników – pracowników służby zdrowia, lekarzy i pielęgniarek, u których ryzyko zakażenia jest stosunkowo wysokie. Miejmy nadzieję, że nawet jeśli BGC nie zapobiegnie infekcji SARS-CoV-2, to przynajmniej pomoże złagodzić objawy choroby.

Wiedza i Życie 5/2020 (1025) z dnia 01.05.2020; Sygnały; s. 10
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną