Kosmos. Możliwe światy

Kosmos. Możliwe światy

materiały prasowe

Tak, to jest książka o kosmosie, ale także wspaniała opowieść o miłości. O miłości do nauki, odkrywania tajemnic oraz o głębokim uczuciu do zmarłego w 1996 r. męża autorki, Carla Sagana. Muszę przyznać, że dawno już nie czytałem czegoś tak niezwykłego. Mamy tu w zasadzie wszystko – od nieskomplikowanego i bardzo racjonalnego opisu historii wszechświata, obejmującej niemal 14 mld lat, aż do bardzo szczegółowych opowieści o mniej znanych postaciach nauki, które odcisnęły piętno na historii naszej cywilizacji. Wszyscy znamy Galileusza, Newtona czy Einsteina, ale ilu ludzi zna Caroline Herschel, Nikołaja Wawiłowa lub Jurija Kondratiuka? Dowiadujemy się, jak odkrywano tajemnice kosmosu, ale też jak zespół naukowy w nękanym głodem Leningradzie (dziś Petersburgu) walczy o kolekcję setek tysięcy gatunków nasion z całego świata. Ale te personalne historie są tylko przerywnikami w opowieści o mikro- i makroświecie. Swobodnie przeskakujemy od cząstek elementarnych do gwiazd, czarnych dziur i galaktyk, dowiadując się, jak to wszystko jest elegancko połączone. Ann Druyan w piękny sposób rozwija idee Carla Sagana, pokazując piękno i kruchość Ziemi i jej miejsce w olbrzymim wszechświecie.

W ostatniej części książki autorka zabiera nas w podróż w podwójną przyszłość. Jedna sięga kilkudziesięciu lat, do drugiej połowy XXI w., natomiast druga jest znacznie dalsza – obejmuje setki milionów, a nawet miliardy lat. W tym czasie nasze Słońce zmieni się w białego karła, a Ziemia przestanie być miejscem, w którym można żyć. A jednak ludzkość (inna niż dzisiejsza, rzecz jasna) może przetrwać, wybierając się w wędrówkę w kompletnie nieznaną dal, jak opisywani w książce dawni podróżnicy, którzy dotarli do Polinezji.

Polecam tę książkę miłośnikom astronomii i fizyki, ale także wszystkim, którzy w duchu czują się humanistami – w najszerszym znaczeniu tego słowa.

Ann Druyan, Kosmos. Możliwe światy, przeł. Paweł Dembowski, Piotr Grzegorzewski, Marcin Wróbel, Burda Książki, Warszawa 2020

Wiedza i Życie 6/2020 (1026) z dnia 01.06.2020; Książki. Recenzje; s. 75
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną