Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Shutterstock
Strona główna

Donosy

Ze Skidmore College w USA donosi Krzysztof Szymborski

Ewolucja tańca
Doktor Adriano Lameira, psycholog z brytyjskiego University of Exeter, obserwując w internecie nagrania z amerykańskiego ogrodu zoologicznego w St. Louis, odkrył, że ludzki obyczaj tańczenia jest najwyraźniej kontynuacją długiej ewolucyjnej tradycji. Zidentyfikował bowiem parę szympansów wykonujących w znakomicie zsynchronizowanym duecie ruchy przypominające afro-kubański taniec conga (3 kroki do przodu i tupnięcie), popularny w latach 30. XX w. Szympansy używały nawet własnego instrumentu perkusyjnego w postaci nadmuchanego plastikowego worka.

Żyjemy za długo?
Australijscy badacze, porównując „zegary genetyczne” rozmaitych gatunków zwierząt, doszli do przekonania, że „naturalna” długość życia ludzkiego wynosi ok. 38 lat. Na dłuższe życie, czyli 48 lat, „zaprogramowane” są np. smok z Komodo (jaszczur z rodziny waranowatych) czy wieloryb grenlandzki, który dożywa w spokoju 268 lat.

Ucz się sanskrytu
Członek indyjskiego parlamentu Ganesh Singh, powołując się na badania amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, ogłosił, że używanie na co dzień sanskrytu – starożytnego języka indoeuropejskiego, który nadal jest językiem ojczystym dla ok. 3 tys. mieszkańców Indii – jest dobre dla zdrowia. Rozmowa w sanskrycie ma jakoby poprawiać funkcjonowanie układu nerwowego, a także zapobiegać cukrzycy i obniżać poziom cholesterolu we krwi.

Rozrusznik mózgu
Istnieją dowody na to, że wszczepienie do mózgu pary elektrod zasilanych z zaszytej pod skórą baterii może mieć zbawienne skutki. Na niedawnej konferencji kanadyjski naukowiec dr Frank Plummer (który uczestniczył m.in. w opracowaniu szczepionki przeciw eboli) przyznał, że dzięki wszczepionym do jego mózgu (dokładniej: do jądra półleżącego) przed rokiem elektrodom wyleczył się z alkoholizmu.

Witamy nowe gatunki
W 2019 r. uczeni zidentyfikowali ponad 70 nieznanych do tej pory gatunków żywych organizmów, wśród nich 17 ryb, 15 gekonów, 8 roślin, 6 ślimaków morskich, 5 pajęczaków, 4 węgorze, 3 mrówki i 3 śligi (rodzina jaszczurek). Z urody na wyróżnienie zasługuje rybka nazwana wakanda, która ma 6 cm długości, żyje na głębokości 60 lub więcej metrów u wybrzeży Tanzanii i ma purpurowe łuski.

Starożytna woda życia
W południowoafrykańskiej kopalni złota znaleziono wodę, która spędziła ostatnie 2 mld lat w kompletnej izolacji. Badający ją naukowcy twierdzą, że może zawierać żywe organizmy.

Najstarsze dzieło sztuki
W indonezyjskiej jaskini natomiast australijscy archeolodzy natrafili na znacznie młodsze znalezisko. Jest nim rysunek naskalny, którego wiek oceniono na 44 tys. lat. Przedstawia on scenę polowania na bawoły. Myśliwi przedstawieni są jako częściowo ludzkie, a częściowo zwierzęce stwory.

Lawendowy dentysta
Tureccy uczeni z Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi odkryli, że dzieci znacznie lepiej znoszą bolesne wizyty u dentysty, jeśli przed zabiegiem przez 3 min wdychają zapach lawendy. Testy przeprowadzono na 120 „dzieciach laboratoryjnych”.

Jednoręczne wiewiórki
Większość wiewiórek posługuje się równie sprawnie lewą i prawą przednią łapką. Nowe badania dr Lisy Leaver z brytyjskiego University of Exeter ujawniły jednak, że zdarzają się wśród nich osobniki preferujące jedną z łapek. Jak się okazało, te ostatnie są także mniej intelektualnie sprawne od swych oburęcznych braci i sióstr i wolniej się uczą.

Robaczywe jabłka zdrowsze
Dodatkowym argumentem przemawiającym za wyższością owoców „organicznych” nad chemicznie wspomaganymi stanowi odkrycie opisane w czasopiśmie „Ontario Farmer”. Jego autorzy dowodzą, że jabłka uszkodzone przez owady zawierają więcej zdrowych substancji. Łącznie z samym robakiem?

Wiedza i Życie 4/2020 (1024) z dnia 01.04.2020; Sygnały; s. 12