Opinie

Anglicy o początkach hitleryzmu…

materiały prasowe

Napisano już wiele książek o tej tematyce, o nazizmie, III Rzeszy czy Adolfie Hitlerze. Wyjaśniano przyczyny popularności zarówno samego Führera, jak i idei nazistowskich, takich jak antysemityzm i walka o przestrzeń życiową. Znane są biografie przywódców, historia społeczna państwa hitlerowskiego. Czym więc ta książka różni się od pozostałych poruszających tę tematykę? To opowieść o dwudziestoleciu międzywojennym i narodzinach niemieckiego państwa totalitarnego widzianych oczami odwiedzających Niemcy turystów angielskich. To spojrzenie ludzi ciekawych kraju, jego mieszkańców, zwyczajów i historii, ludzi, którzy obserwowali zmieniającą się rzeczywistość, opisując ją z dnia na dzień. To notatki robione na bieżąco, ukazujące wszystko, co obserwatorzy w danym momencie zauważyli, co ich zaciekawiło, zaintrygowało. To relacje z bieżących wydarzeń, opinie na ich temat samych Niemców oraz autorów zapisków.

Razem z autorami wspomnień przemierzamy Niemcy od zakończenia I wojny światowej aż do końca okresu pokoju. Widzimy powojenne zmagania Niemców z kryzysem gospodarczym i politycznym oraz poczuciem klęski. Obserwujemy odreagowywanie przez nich wyrzeczeń w czasie wojny, czerpanie z życia całymi garściami w latach 20. A potem obserwujemy dojście Hitlera do władzy i kolejne lata jego rządów. To książka dla każdego, kogo interesuje historia III Rzeszy. Świetnie i przystępnie napisany przewodnik dla zaciekawionych tą tematyką. I tak jak Julia Boyd prowadzi nas w świat wakacji spędzanych w III Rzeszy, tak my możemy zabrać jej książkę i spędzić urlop, podglądając tak w końcu nieodległą i fascynującą przeszłość.

Julia Boyd, Wakacje w Trzeciej Rzeszy. Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi, przeł. Magdalena Moltzan-Małkowska, Prószyński i S-ka, Warszawa 2019

Wiedza i Życie 9/2019 (1017) z dnia 01.09.2019; Książki. Recenzje; s. 75
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną