Żurawina. Żurawina. Anna Shepulova / Shutterstock
Zdrowie

Toksyczne nasiona lnu, nieskuteczne na przeziębienie żurawina i czosnek, rak a gorące napoje

materiały prasowe

Nasiona lnu zawierają mnóstwo nierozpuszczalnego błonnika, który korzystnie wpływa na poziom tłuszczu i cukru we krwi, a także na funkcjonowanie jelit. Ale zawierają one również związki, które tworzą cyjanowodór, bardzo trującą substancję mogącą spowodować nudności i czucie opaczne (jest to najczęściej mrowienie czy drętwienie skóry), a w większych dawkach wpłynąć na funkcje oddechowe. W kilku europejskich krajach odnotowano przypadek zatrucia siemieniem lnianym: pewna kobieta jadła około 10 łyżek miażdżonych nasion lnu dziennie, co spowodowało lekkie zaburzenia neurologiczne. Całe ziarna przechodzą przez jelito bez wydzielania większych ilości cyjanowodoru, ale jeśli się je spożywa miażdżone lub mielone, to ich zawartość staje się dostępniejsza dla organizmu, co zwiększa ryzyko utworzenia się trującego związku chemicznego. Pamiętajmy zatem, że nie należy spożywać większych ilości siemienia lnianego.

Czy infekcję zapalenie pęcherza da się wyleczyć sokiem żurawinowym? Dolegliwość tę powodują bakterie, które dostały się do cewki moczowej i dalej do pęcherza moczowego. Jej objawy to częste oddawanie moczu z uczuciem pieczenia i ból w dole brzucha. Zapalenie pęcherza występuje 50 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn i mniej więcej co drugą kobietę spotyka to przynajmniej raz w życiu. Infekcja dróg moczowych może ustąpić sama, ale niekiedy lekarz zaleca antybiotyk. Żurawinie, a właściwie sokowi żurawinowemu, tradycyjnie przypisuje się lecznicze właściwości przy infekcji dolnych dróg moczowych. Pochodzenie tej teorii jest niepewne, ale w niektórych badaniach udało się wykazać, że składniki żurawiny mają właściwości przeciwzapalne i że mogą mieć wpływ na to, jak zachowują się bakterie w drogach moczowych. Podczas jednego eksperymentu stwierdzono, że sok z żurawiny może zapobiegać infekcjom dróg moczowych u dzieci, jednak inne testy tego nie potwierdziły. Różne badania dają różne rezultaty, co może zależeć od wielu czynników, np. od tego, ile osób badano, na jakie inne choroby cierpiały, a także ile infekcji dolnych dróg moczowych przeszły w sumie. Trudno więc stwierdzić jednoznacznie, czy żurawina pomaga.

Czosnek na przeziębienie? Z badań przeprowadzonych na czosnku jedno wydaje się solidne. 146 osób przez trzy miesiące jadło codziennie jedną kapsułkę z czosnkiem albo placebo. Okazało się, że ci, którzy jedli czosnek, przeszli dwa razy mniej przeziębień niż grupa zażywająca placebo. Kiedy ktoś jednak już złapał przeziębienie, trwało ono tyle samo w obu grupach. Ponieważ bodźce ekonomiczne zachęcają producentów suplementów do generowania pozytywnych wyników badań, nie można wykluczyć, że przeprowadzono testy zakończone wynikiem negatywnym, o których nigdy nie poinformowano. Jedno badanie, które dało wyraźnie pozytywne wyniki, to zbyt krucha podstawa, by twierdzić, że czosnek faktycznie zwalcza przeziębienie. Choć warto spróbować, bo nie powinien zaszkodzić.

Czy gorące napoje mogą spowodować raka krtani? Tak, długotrwałe przyjmowanie bardzo gorących napojów, czyli tych o temperaturze ponad 65°C, zwiększa ryzyko zachorowania na raka krtani. Dlaczego? Tego nie wiadomo, ale rozsądek podpowiada, że błona śluzowa gardła może zostać uszkodzona, jeśli raz za razem naraża się ją na wysokie temperatury. Rak krtani najczęściej występuje w Ameryce Południowej, we wschodniej Afryce i dużej części Azji. W Ameryce Południowej pija się wrzącą mate, najczęściej przez metalową rurkę, a w Afryce Wschodniej i w Azji tradycyjnie herbatę gorętszą niż w innych rejonach świata. Wcześniej podejrzewano, że winowajcą jest kofeina. Teraz, po przeprowadzeniu większej liczby badań, wiadomo, że to nie skład napoju odgrywa główną rolę, tylko jego temperatura. Tak więc pozwól, by twoja herbata albo kawa ostygła nieco, zanim ją wypijesz!

***

Więcej ciekawostek o jedzeniu można znaleźć w książce Fridy Duell, „Jedzenie, mity i nauka”, Marginesy 2019

Wiedza i Życie 6/2019 (1014) z dnia 01.06.2019; Obalamy mity medyczne; s. 2
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną