Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 maja o godz. 24:00. Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 maja o godz. 24:00. Infografika Wawrzyniec Święcicki
Kosmos

Maj. Początek jaśniejszych nocy

Śladem Księżyca i planet.Infografika Wawrzyniec Święcicki Śladem Księżyca i planet.

Powoli zbliżamy się już do lata. Wskazują na to chociażby bardzo długie dni: na początku miesiąca trwają od 5:07 do 20:01, a pod koniec – od 4:22 aż do 20:46. Maksymalna wysokość Słońca nad horyzontem rośnie w maju z 52,8° do 59,7°. Długi dzień oznacza krótką i jasną noc. Tradycyjnie 17. dnia miesiąca żegnamy się z nocą astronomiczną – czasem, w którym Słońce jest schowane na co najmniej 18° pod horyzontem. Aż do 25 lipca niebo nie będzie więc całkiem ciemne nawet w samym środku nocy. Oczywiście w niczym nie zmniejsza to możliwości amatorskich obserwacji astronomicznych. A jest co obserwować. Około 6 maja spodziewamy się maksimum roju eta Akwarydów, odłamków pozostałych na torze komety Halleya. Przecięcie torów jasnych smug znajduje się w konstelacji Wodnika. Około 16– 17 maja pojawi się też maksimum słabego roju alfa Skorpidów, wybiegających z gwiazdozbioru Skorpiona. W maju możemy już wypatrywać lata, nawet na nocnym niebie. Wieczorem pojawiają się na nim Lutnia, Łabędź i Orzeł, przywitamy się więc z Trójkątem Letnim, utworzonym z najjaśniejszych gwiazd tych gwiazdozbiorów.

Wędrówki planet

Merkury i Wenus goszczą obecnie w bliskim sąsiedztwie Słońca, nie można ich więc obserwować. Mars (1,6m) w pierwszej połowie maja znajduje się na tle gwiazdozbioru Byka, wraz z którym możemy go podziwiać wczesnym wieczorem. Jowisza (–2,3m) zaobserwujemy nad ranem. Planetę odnajdziemy na tle gwiazdozbioru Wężownika. W pobliżu, w konstelacji Strzelca, odszukamy też Saturna (0,5m). Uran (5,9m) znajduje się w maju w Baranie. Możemy go poszukać w pierwszej połowie miesiąca na wczesnoporannym niebie. Neptuna obecnie nie da się dostrzec. Pluton (14,3m) znajduje się w widocznym niemal całą noc gwiazdozbiorze Strzelca. Drugą planetę karłowatą, Ceres (7,3m), zobaczymy w maju w pobliżu Jowisza w Wężowniku.

Śladem Księżyca i planet

Ósmego maja będziemy mieli okazję do obserwacji Księżyca obok Marsa w Byku. 20 maja Srebrny Glob odwiedzi Jowisza w Wężowniku. 3 dni później zmierzająca ku kwadrze tarcza naszego satelity pojawi się obok Saturna w Strzelcu.

Wiedza i Życie 5/2019 (1013) z dnia 01.05.2019; Głowa do góry; s. 78
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną