materiały prasowe
Opinie

Czego nie wiemy o Sturmabteilung?

„Szturmowcy. Nowa historia nazistowskich oddziałów SA” to ciekawa, ale niełatwa książka. Jest to opowieść o znanych z okrucieństwa Oddziałach Szturmowych NSDAP. Wbrew tytułowi nie jest to „nowa historia” tej organizacji paramilitarnej, a jej pełne przedstawienie. Daniel Siemens, niemiecki historyk i wykładowca Newcastle University, opierając się na dotychczasowych badaniach i różnych źródłach, przedstawił dzieje SA od ich powstania w 1921 r. W przeciwieństwie do innych badaczy nie kończy jednak swojej opowieści na krwawej rzezi podczas nocy długich noży. Opisuje też dalsze losy Oddziałów Szturmowych, działania w latach poprzedzających wybuch II wojny światowej, w tym antysemicką przemoc oraz rolę w utrwalaniu nazistowskiego reżimu w Niemczech i na terenach okupowanych, także ziemiach polskich.

„Szturmowcy” to nie typowa popularnonaukowa literatura faktu. To raczej drobiazgowa rozprawa naukowa, świetne uzupełnienie chociażby wydanej w 2017 r. przez to samo wydawnictwo biografii Hitlera pióra Petera Longericha. Autor szczegółowo analizuje wszystkie aspekty powstania, działalności i końca istnienia Oddziałów Szturmowych, ubarwiając książkę ciekawymi cytatami i nieznanymi faktami. Dla pasjonatów historii III Rzeszy i jej przywódcy oraz zawodowych badaczy ta książka to prawdziwa gratka, kopalnia wiedzy o SA, obszerna i ciekawa. Dla laika to lektura dość trudna i przytłaczająca ze względu na ogrom zawartych w niej informacji. Ze względu jednak na drobiazgowość oraz nowatorskie spojrzenie na temat godna jest polecenia każdemu czytelnikowi zainteresowanemu dziejami III Rzeszy.

Daniel Siemens, Szturmowcy. Nowa historia nazistowskich oddziałów SA, przeł. Łukasz Praski, Prószyński i S-ka, Warszawa 2019

Wiedza i Życie 4/2019 (1012) z dnia 01.04.2019; Książki. Recenzje; s. 75
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną