Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 stycznia o godz. 24:00. Niebo nad Polską w nocy z 1 na 2 stycznia o godz. 24:00. Infografika Wawrzyniec Święcicki
Kosmos

Styczeń. Miesiąc zaćmień

Śladem Księżyca i planet.Infografika Wawrzyniec Święcicki Śladem Księżyca i planet.

Pomimo zimowych chłodów Słońce jest teraz wyjątkowo duże. 3 stycznia nad ranem znajdziemy się najbliżej naszej gwiazdy, w odległości zaledwie 147,1 mln km – czyli o ponad 5 mln km bliżej niż w lipcu. Na co dzień wprawdzie szczególnie nie odczuwamy tej konsekwencji eliptycznej orbity Ziemi, miło jednak pomyśleć, że choćby nieznacznie ocieplenie jest po naszej stronie. Styczeń to w ogóle początek zmian na lepsze: maksymalna wysokość Słońca w ciągu dnia rośnie w nim z 14,8° do 20,4°. Coraz dłuższe są też dni: początkowo trwają od 7:46 do 15:34, ale pod koniec miesiąca już o ponad godzinę dłużej, bo zaczynają się i kończą odpowiednio o 7:19 i 16:21. Wciąż jednak czasu na nocne obserwacje jest sporo. Na początku miesiąca warto poświęcić go na wypatrywanie Kwadrantydów – meteorów wybiegających z konstelacji Herkulesa, Wolarza i Smoka, najlepiej widocznych wczesnym wieczorem na północno-zachodnim niebie. Styczeń przyniesie nam też zaćmienia – najpierw niewidoczne na terenie Polski zaćmienie częściowe Słońca, a dwa tygodnie później, 21 stycznia, zaćmienie całkowite Księżyca. Na obserwacje tego drugiego wybierzmy się nad ranem, gdyż potrwa od 5:42 do 6:44.

Wędrówki planet

Merkury jest w styczniu niewidoczny. Wenus (–4,4m) jest obecnie Gwiazdą Poranną, widoczną na tle Wagi, a pod koniec miesiąca – na tle Wężownika. Marsa (0,5m) zobaczymy wczesnym wieczorem – planeta jest widoczna na tle konstelacji Ryb. Jowisza (–1,6m) możemy podziwiać nad ranem w konstelacji Wężownika. Na poszukiwania Saturna (0,5m) wyruszmy w drugiej połowie miesiąca. Planetę dostrzeżemy wieczorem tuż po zachodzie Słońca w gwiazdozbiorze Strzelca. Uran (5,8m) jest widoczny do późnego wieczora w Rybach. Neptuna (7,9m) odnajdziemy wieczorem w Wodniku. Pluton jest w styczniu niewidoczny. Ceres (8,9m) możemy podziwiać nad ranem w konstelacji Wagi, a pod koniec miesiąca – w konstelacji Skorpiona.

Śladem Księżyca i planet

3 stycznia nad ranem zobaczymy Księżyc obok Jowisza w Skorpionie. 12 stycznia Srebrny Glob odwiedzi Marsa w Rybach. 30 stycznia sierp naszego satelity spotka się z Marsem i Wenus.

Wiedza i Życie 1/2019 (1009) z dnia 01.01.2019; Głowa do góry; s. 78
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną