Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pulsar - wyjątkowy portal naukowy. Pixabay
Strona główna

Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918

Wystawa odbywa się w dniach od 26 października br. do 17 marca 2019 r. i jest organizowana dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Odwiedzający obejrzą dzieła Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Witolda Wojtkiewicza i wielu innych artystów. Tematem przewodnim jest wojna i walka o niepodległość Polski oraz jej główni aktorzy, uwiecznieni na obrazach i w portretach Wojciecha Kossaka, Stanisława Fabijańskiego, Władysława Wankiego, Leopolda Gottlieba, Henryka Weyssenhoffa. Publiczność usłyszy o udziale polskich artystów w działaniach wojennych. Panoramie symboli patriotycznych z tego okresu będzie towarzyszyć bogata prezentacja grafiki użytkowej odradzającej się i odrodzonej Rzeczypospolitej: plakatów, znaczków i ulotek, dobitnych świadectw masowych ruchów patriotycznych i solidarnościowych na terenach zamieszkanych przez Polaków.

Osobną część wystawy poświęcono wojnie polsko-bolszewickiej i jej obrazowi w sztuce i grafice propagandowej. Silnie zarysowane zostały wątki legionowe, postać Józefa Piłsudskiego, a także motywy batalistyczne. Tematem zamykającym wystawę jest powstanie Sejmu. Kilkuset obrazom, rzeźbom i grafikom towarzyszą liczne dokumenty życia społecznego i fotografie.

Z okazji wystawy przygotowano katalog zawierający wszystkie wystawione prace oraz teksty wprowadzające do prezentowanej problematyki. Odbywa się ona w ramach projektu „3 × Niepodległa w Muzeum Narodowym w Warszawie” pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości 1918–2018.

Wiedza i Życie 11/2018 (1007) z dnia 01.11.2018; Sygnały; s. 16

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną