Wiedza i Życie
Opinie

Listy czytelników

Wiedza i Życie

Szanowna Redakcjo!

W numerze 6 z czerwca 2018 r. w artykule „Największy potop w dziejach Ziemi?” pojawiło się zdanie: „Twierdził, że przesmykiem o szerokości 14 km – tyle w najwęższym miejscu ma Cieśnina Gibraltarska – przelewało się w sekundę 100 bln l atlantyckiej wody”. Gdyby w ciągu sekundy 100 bln litrów wody, czyli 100 km sześciennych wody, wypełniało basen Morza Śródziemnego, to proces zakończyłby się w kilka godzin.

Myślę, że jest to błąd tłumaczenia.

POZDRAWIAM
KAZIMIERZ ŻYLAK

Szanowny Panie,

ma Pan oczywiście rację – błąd wziął się jednak nie tyle z wadliwego tłumaczenia, ile zawrotu głowy od nadmiaru zer. Proszę zwrócić uwagę, że w następnym zdaniu piszę o „kilkuset Amazonkach” o średnim przepływie 150 mln litrów na sekundę. Owe „kilkaset” pomnożone przez 150 mln litrów daje oczywiście rząd wielkości wyrażony w miliardach, a nie bilionach litrów. Dziękuję za zwrócenie uwagi.

POZDRAWIAM
ANDRZEJ HOŁDYS

Droga redakcjo!

Piszę w sprawie artykułu „Od płacideł do bitcoina i smartfona”. Protokół sieci Bitcoin, jak i innych kryptowalut, nie zawiera implementacji zapisu adresów IP nadawców (ani odbiorców) transakcji w łańcuchu bloków (Blockchain). To, że można podsłuchiwać adresy IP nadawców transakcji, jest kompletnie inną sprawą i nie znaczy, że adresy te są zapisane w Blockchain.

POZDRAWIAM
MACIEJ BANASZKIEWICZ

Drogi Czytelniku!

Dziękujemy za list. Ma Pan rację.

REDAKCJA

SPROSTOWANIE

W numerze 8/2018 „WiŻ” na s. 78 („Wodorowe pociągi”) napisaliśmy, że firma Alstom należy do Siemensa. Firmy te jednak dopiero zamierzają się połączyć, ale obecnie są to dwa zupełnie niezależne przedsiębiorstwa.

Wiedza i Życie 9/2018 (1005) z dnia 01.09.2018; Listy czytelników; s. 80
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną