materiały prasowe
Opinie

Śmierć demokracji

Książkę tę napisała amerykańsko-rosyjska dziennikarka i pisarka Maria Aleksandrowna Gessen, znana w Polsce m.in. z biografii o Putinie. Urodzona w ZSRR, który wraz z matką opuściła w 1981 r. i dokąd (ale już do Rosji) powróciła w 1991 r. jako korespondent amerykańskiej prasy, a od 1994 r. mieszka na stałe. Jest to więc książka pisana z perspektywy uczestnika wydarzeń, świadka i obserwatora, co czyni ją tym cenniejszą i ciekawszą.

Jest to historia przemian, jakie zaszły w Rosji od czasów upadku komunizmu i rozpadu ZSRR, przedstawionych na podstawie losów kilkorga Rosjan urodzonych w ostatniej dekadzie istnienia państwa komunistycznego i dorastających już w nowych czasach. I choć autorka skupia się na wydarzeniach ostatnich 28 lat, to jednak przyczyn ich szuka, sięgając niekiedy aż po początki ZSRR. Książka jest więc podróżą przez historię tego państwa, historię zwykłemu czytelnikowi czasami w ogóle nieznaną. A wszystko to, by pokazać, jak doszło do stłumienia rodzącej się po 1991 r. rosyjskiej demokracji, pokazać kolejne działania wojenne, których autorka była obserwatorem, a przede wszystkim „dać świadectwo temu, co się nie wydarzyło – wolności, której ludzie nie zyskali, oraz demokracji, której nie chciano”. Autorka szuka odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że w Rosji odrodził się totalitaryzm, jak ten proces przebiegał i dlaczego ludzie się na to godzili. I choć nad wszystkim unosi się duch Władimira Putina, to książka ukazuje też działania ludzi mu podległych oraz wydarzenia rozgrywające się nie tylko w centrum państwa, ale także w miejscach od niego odległych (Perm). Wydarzenia układające się w jedną mozaikową całość o tym, jak żyło się w Rosji przez ostatnich 30 lat oraz czym ta Rosja przez ten czas była, czym się stała i w jaki sposób.

Masha Gessen, Będzie to, co było. Jak totalitaryzm odradza się w Rosji, przeł. Magdalena Iwińska, Hanna Faryna-Paszkiewicz, Prószyński i S-ka, Warszawa 2018

Wiedza i Życie 8/2018 (1004) z dnia 01.08.2018; Książki. Recenzje; s. 74
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną