Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pulsar - najciekawsze informacje naukowe. Pixabay
Strona główna

Donosy

Ze Skidmore College w USA donosi Krzysztof Szymborski

Czerwień relaksuje
Amerykańskie projektantki wnętrz Kate Franklin i Caroline Till po przestudiowaniu najnowszej literatury naukowej na temat okołodobowych rytmów biologicznych doszły do wniosku, że wbrew powszechnym poglądom kolor czerwony działa na ludzi uspokajająco, natomiast kolor niebieski jest stymulujący. Odkrycie to będzie zapewne miało wpływ na tendencje w stylizacji wnętrz, ale warto by je także przetestować na bykach.

Neandertalscy artyści
Dwa nowe badania naskalnych malowideł znalezionych w hiszpańskich grotach, a także przewierconych i zabarwionych w celach ornamentalnych muszli sprzed 115 tys. lat potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia, że pierwszymi artystami byli nie ludzie, lecz neandertalczycy. Jak stwierdzono, niektóre malowidła w jaskiniach powstały 20 tys. lat przed przybyciem gatunku Homo sapiens do Europy.

Australijczycy najlepszymi rodzicami
Badania ankietowe wykazały, że Australijczycy spędzają ze swymi dziećmi ponad 4 godz. dziennie, co stanowi rekord wśród społeczeństw ekonomicznie rozwiniętych krajów. Ale z innych badań wynika niestety, że australijskie dzieci są coraz mniej rozgarnięte i z roku na rok uzyskują gorsze wyniki w czytaniu i rachunkach.

Koty (niektóre) kochają ludzi
Koty mają opinię osobników niezależnych i traktujących ludzi z interesowną obojętnością. Miłośnicy tych zwierząt uważali zawsze, że opinia ta to czarny PR miłośników innych czworonogów, tzn. psów. Dzięki staraniom trójki naukowców z Oregon State University i Monmouth University koty mogą się odwołać w swej obronie do wyników badań dowodzących, że ich przywiązanie i sympatia wobec ludzi są silniejsze niż łakomstwo i pociąg do zabawek. Spośród 38 badanych kotów 37% przedkładało ludzkie towarzystwo nad jedzenie, a 11% nad zabawę. Jeden z kotów najbardziej lubił wąchać kocimiętkę.

Elektryczne okna
Jak twierdzą amerykańscy badacze, już za kilka lat pojawić się mogą na rynku szyby okienne produkujące energię elektryczną. Mają one być całkowicie przezroczyste i do wytwarzania elektryczności wykorzystywać będą jedynie niewidzialne dla ludzkiego oka obszary widma promieniowania słonecznego – ultrafiolet i podczerwień. Według niektórych oszacowań nowe okna będą w stanie zaspokoić 40% amerykańskiego zapotrzebowania na prąd. I będzie można przez nie wyglądać.

Znieczulone rośliny
Niedawne badania nad wpływem środków znieczulających na zachowanie roślin, przeprowadzone przez słowackiego cytologa Františka Baluškę i jego kolegów z Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn, rozbudziły na nowo debatę na temat inteligencji roślin. Wiemy już, że są one zdolne do celowego poruszania się i potrafią się porozumiewać (za pomocą pośredników). Teraz okazało się, że substancje farmaceutyczne działające na układ nerwowy mogą u roślin powodować tymczasowy paraliż. Czy mają więc one swój roślinny rozum? Niestety, nie można się od nich wiele dowiedzieć, bo zbywają milczeniem nawet najbardziej dociekliwe pytania badaczy.

Wczesny początek końca
Prof. Aneta Stefanovska z Lancaster University wraz z kolegami z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Gdańskiej zamieściła w czasopiśmie „Scientific Reports” artykuł sugerujący, że proces degeneracji ludzkiego mózgu zaczyna się w nieomal dziecięcym wieku 25 lat.

Życie na Marsie jest możliwe?
Uczeni z Washington State University badający florę i faunę pustyni Atakama w Chile doszli do przekonania, że życie na Marsie jest możliwe. Na wspomnianej pustyni deszcz pada raz na kilkadziesiąt lat i na co dzień warunki panujące na jej powierzchni przypominają marsjańskie. Kiedy jednak deszcz w końcu spadnie, okazuje się, że pustynia jest pełna życia. Problem polega na tym, że na Marsie nie padało od kilku milionów lat...

Wiedza i Życie 4/2018 (1000) z dnia 01.04.2018; Sygnały; s. 12