Opinie

Listy czytelników

Szanowna Redakcjo!

Jak zwykle z przyjemnością sięgnęłam po kolejny (12/2017) numer „WiŻ” i pierwszy artykuł, jaki przeczytałam, to „Kosmiczny tygiel” p. dr. n. chem. Mirosława Dworniczaka. Świetny tekst, konkretna wiedza podana w przystępny, zajmujący sposób. Proszę wybaczyć śmiałość, ale w części zatytułowanej „Kosmiczna różnorodność” wkradł się jednak mały błąd. Wśród związków chemicznych występujących w przestrzeni kosmicznej wymieniony został węglik krzemu, który objaśniono w nawiasie jako korund SiC. Korund to nazwa tlenku glinu Al2O3, a węglik krzemu SiC to karborund. Nazwy bardzo podobne, ale właściwości zupełnie inne. Kosmos i początki wszechświata oraz życia, chemia i fizyka to moje pasje, które łączę z pracą zawodową. Dzięki lekturze „WiŻ” mam możliwość stałego wzbogacania mojego „belferskiego” warsztatu, za co bardzo dziękuję!

Z WYRAZAMI SZACUNKU
KORNELIA PUSIAK

Szanowna Pani!

Oczywiście ma Pani całkowitą rację – SiC to karborund, a nie korund, który jest zupełnie innym związkiem. Korzystając z okazji, chcę podziękować za miłe słowa na temat mojego artykułu. Pozdrawiam serdecznie i życzę wytrwałości w krzewieniu wiedzy w szkole.

MIROSŁAW DWORNICZAK

Szanowny Autorze!

Chciałbym podziękować za interesujący artykuł „Kosmiczny tygiel” („WiŻ” 12/2017). Jednak w artykule tym dostrzegłem, jak mi się wydaje, drobne nieścisłości (…) Na s. 28 napisał Pan, że hel stanowi niemal 25% masy wszechświata. O ile wiem, do niedawna sądzono, że stanowi on ok. 10% masy wszechświata, a na 20–25% ocenia się udział helu w Słońcu (wg M. Hellera, Ewolucja kosmosu i kosmologii, PWN, 1985).

ŁĄCZĘ WYRAZY SZACUNKU
RAFAŁ DYLEWSKI

Szanowny Czytelniku!

Owszem, Heller (którego bardzo cenię) podaje w cytowanej książce wartość 10%. Tyle że nie odnosi się ona do masy helu, lecz do częstości występowania. Mówiąc skrótowo – co dziesiąty atom we wszechświecie to atom He. Ja, pisząc „niemal 25% masy”, odnosiłem się do klasycznego procentu masowego. Wiemy, że jądro helu ma czterokrotnie większą masę niż jądro wodoru, i stąd właśnie te różne wartości.

Zawartość helu we wszechświecie szacuje się na 23–26% masowych, co potwierdza m.in. takie źródło jak https://www.universetoday.com/53563/who-discovered-helium/.

Co do składu pierwiastkowego Słońca: tu mamy też całkiem podobne wartości. Częstość występowania helu wynosi tam niecałe 9%, natomiast procent masowy to ok. 27% (http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/Tables/suncomp.html). Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia będą dla Pana satysfakcjonujące.

Z POWAŻANIEM
MIROSŁAW DWORNICZAK

Witam Państwa!

Jestem pod wrażeniem fachowości pisma. Szczególnie zainteresowały mnie artykuły: „Doktor komputer”, „Drogi kwiatowy biznes” oraz „Jak pokonać huragan”. Dotykacie w tych artykułach bardzo istotnych kwestii, które nie tylko są ciekawe, ale mądre i potrzebne. Niektórzy twierdzą, że gazety papierowe są w odwrocie, ja raczej jestem innego zdania. Dopóki będzie zapotrzebowanie na takie pisma, będą po prostu się ukazywać. Może jestem człowiekiem starej daty, ale czasami warto wydać parę złotych na tę czy inną gazetę. I człowiek w żadnym wypadku nie będzie stratny. I napiszę więcej – ta osoba kupująca gazetę wiele zyska.

SERDECZNE POZDROWIENIA
TOMASZ SZKLARSKI

Wiedza i Życie 2/2018 (998) z dnia 01.02.2018; Listy czytelników; s. 80
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną