Starożytna odmienność

Starożytna odmienność

materiały prasowe

Dla współczesnego człowieka obyczaje tamtych czasów są zdumiewające. Nie można jednak, kierując się dzisiejszą moralnością, spuścić zasłony milczenia na barwne życie niegdysiejszych ludzi i przykładać do życia starożytnych współczesnej miary. Nabrzmiałe męskie narządy zdobiły całe ściany czy naczynia, co teraz wydaje się wulgarne, nie przedstawiano jednak uniesień małżeńskich. Istniały homoseksualizm czy pederastia, a relacje męsko-męskie były na porządku dziennym, ale choć można było wtedy dużo więcej, to jednocześnie dużo mniej niż dziś. Za prawdziwą miłość uważano w starożytnej Grecji miłość dojrzałych mężczyzn do dorastających chłopców, bo jedynie ona mogła stworzyć między partnerami więź intelektualną i duchową. Starszy z partnerów był mentorem 12–18-latka, miał udzielać mu lekcji obywatelskiego wychowania, zachęcać do wielkich czynów. Jednocześnie zachwycał się jego ciałem i z niego korzystał. Wolno mu było zaspokoić się między udami młodzieńca, ale nic więcej. Zakazane były stosunki analne i oralne, żeby podporządkowany nie stracił dobrego imienia. Chłopak odpłacał się podziwem, ale nie erotyczną fascynacją. Mógł przyjąć sprzęt sportowy, zwierzęta czy instrumenty muzyczne, lecz nie pieniądze.

Książka obfituje również w inne ciekawostki, np. jak starożytni zmagali się z antykoncepcją. Był na to taki popyt, że aż wyginęło silphium, krzak o żółtych kwiatach i liściach o sercowatym kształcie (czyżby stąd wziął się nasz symbol miłości?). Powstała również dość specyficzna metoda sterylizacji mężczyzn polegająca na zrobieniu nacięć w okolicach… uszu. Oprócz tego dowiadujemy się np., która dynastia była dynastią zboczeńców, jak wychodziło się za mąż i kto podejmował się defloracji, jakimi czyściochami byli ówcześni, co spotykało cudzołożników, które części kobiecego ciała wzbudzały zachwyt u mężczyzn (nie piersi!). Warto sięgnąć po tę książkę. Jest pełna niespodzianek i wywołuje śmiech.

Adam Węgłowski, Wieki bezwstydu. Seks i erotyka w starożytności. Naga prawda o antycznej sztuce kochania, Znak, Kraków 2018

Wiedza i Życie 5/2018 (1001) z dnia 01.05.2018; Książki. Recenzje; s. 74
Reklama

Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną